Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Ósmy kontynent” – samowystarczalna stacja oczyszczająca oceany ze śmieci

„Ósmy kontynent” – samowystarczalna stacja oczyszczająca oceany ze śmieci

Czy to kwiat? A może statek obcych? Nie, ale też wygląda kosmicznie. Całkowicie samowystarczalny „Ósmy kontynent” ma oczyszczać oceany i badać środowisko wodne. Na czym polega ten pomysł?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ósmy kontynent

Już w 2050 roku w oceanach może być więcej plastiku niż ryb. Dlatego Lenka Petráková z legendarnego studia architektonicznego Zaha Hadid Architects opracowała niesamowity projekt pn. „Ósmy kontynent”. Stacja ma odpowiedzieć na problem zanieczyszczenia oceanów.

Architektka twierdzi, że nazwa projektu pochodzi od ilości odpadów z tworzyw sztucznych tworzących tzw. „Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci”.

Zobacz, jak wygląda „Ósmy kontynent”:

– Zdałam sobie sprawę, jak zniszczone są oceany i ile gatunków wyginęło, ile jest tam zanieczyszczeń i że miejsca, w których nigdy nie było człowieka, odczuwają skutki naszych działań – mówiła w wywiadzie dla Stirworld Lenka Petráková.

Pięcioczęściowa struktura stacji zawiera niemalże wszystko, co można sobie wymarzyć na takim obiekcie: od szklarni i pomieszczeń mieszkalnych po biodegradowalne pojemniki na odpady.

487c5a3e 7d18 4f96 b7bd aa88a5cd1cf6 rw 1920
640fda06 1a8b 4825 8af1 fa821d115266
b10c183e 9d39 4220 8d7b ec4a70645b20 rw 1920
f33d8c54 c06d 4a1b b06d 1950018ff9e6 rw 600
„Ósmy kontynent”, źródło: lenkapetrakova.com

Elementy, z których składa się stacja, to:

  1. Bariera służąca do pozyskiwania energii z ruchu wody i kierowania odpadów w stronę kolektora.
  2. Kolektor, gdzie odpady są sortowane, poddawane biodegradacji i magazynowane.
  3. Centrum Badań i Edukacji, w którym naukowcy mają badać środowisko wodne.
  4. Szklarnie, w których uprawiane są rośliny, a woda jest odsalana.
  5. Kwatery mieszkalne z zapleczem.

Po uruchomieniu stacja mogłaby zostać połączona z dnem morskim w celu utrzymania stabilności. Jednocześnie mogłaby zachować zdolność do poruszania się zgodnie z prądami.

Dlaczego potrzebujemy „Ósmego kontynentu?”

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) co roku do morza trafia co najmniej 8 milionów ton plastiku. Plastik ulega rozbiciu na mniejsze elementy, tzw. mikroplastik. W tej formie trafia do naszego jedzenia, a przez to do naszych organizmów.

Co więcej, 100 000 ssaków morskich i żółwi oraz milion ptaków morskich ginie rocznie z powodu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Ostateczna koncepcja przyniosła autorce projektu nagrodę Grand Prix 2020 za architekturę i innowacyjność w konkursie Fundacji Jacques Rougerie.

Przyglądałam się gatunkom morskim, zwierzętom, a także roślinom. Badałam jak wchodzą w interakcje ze środowiskiem wodnym, jak mogą zbierać energię, jak się odżywiają – powiedziała Petráková.

Wierzę, że Elon Musk byłby wspaniałym patronem projektu, biorąc pod uwagę jego energię i ekscytację, by posuwać technologię naprzód i badać nowe terytoria – dodała.

Chcesz zobaczyć więcej projektów ze studia Zaha Hadid? Zobacz artykuł:

źródło: euronews.com, stirworld.com, lenkapetrakova.com, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.