Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak wyglądają twoje płuca po zimie?

Jak wyglądają twoje płuca po zimie?

Coroczna antysmogowa kampania „Zobacz czym oddychasz” przypomina nam, że jakość powietrza, którym oddychamy, jest w wielu miejscach fatalna, szczególnie zimą. Stężenie zanieczyszczeń jest też zależne od danych warunków pogodowych.

Reklama

Smog w Polsce

O tym, że jakość powietrza w Polsce jest zła szczególnie w sezonie grzewczym słyszymy od wielu lat. Polskie miasta w tym i zeszłym roku niejeden raz pojawiały się w rankingach najbardziej zanieczyszczonym miast na świecie. Ponieważ smog powstaje z powodu wymieszania powietrza ze spalinami z transportu, spalaniem węgla w piecach i wszelkimi zanieczyszczeniami emitowanymi z budynków i zakładów, za smog odpowiedzialni jesteśmy my i przemysł. Pomimo programów krajowych, takich jak “Stop smog” i ciągłemu uświadamianiu społeczeństwa na temat skutków smogu, trudno raz na zawsze się z nim rozprawić.

Czytaj: Miasto w Małopolsce walczy ze smogiem za pomocą strzałów

Polskie płuca

Polski Alarm Smogowy trzeci rok z rzędu przeprowadził kampanię, która polegała na instalacji dwumetrowych mobilnych płuc w prawie 50 miastach i miejscowościach w Polsce. Płuca odwiedziły 47 miejscowości w dziewięciu województwach i w każdym miejscu łapały przez dwa tygodnie to, co aktualnie znajdowało się w powietrzu. Antysmogowe instalacje zobaczyły dziesiątki tysięcy osób. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach materiał pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor – podaje PAS.

Co wynika z tegorocznej obserwacji polskich płuc?

Wiatr

Kampania PAS w tym roku wyraźnie pokazała, że stężenie pyłów i jakość powietrza są zależne od danych warunków pogodowych. W kończącym się powoli sezonie grzewczym przez wiele dni doświadczaliśmy dużych prędkości wiatru, które powodowały zbawienne rozwianie zanieczyszczeń. 

Kiedy jednak wiatr ustawał, „płuca” ponownie pokrywały najbardziej smoliste odcienie czerni. Widać to na poniższych zdjęciach z Mysłowic, Czerwionki – Leszczyn czy Pabianic.

IwWw TGdWyjlkt5m ZSR37

 – To specyficzny sezon i rekordowa liczba lokalizacji, do których trafiła nasza instalacja. Mobilne płuca ustawiano zazwyczaj w miejscowościach, w których nie są prowadzone pomiary jakości powietrza, a ich mieszkańcy często nie mają świadomości, jakim powietrzem oddychają. Duże zaangażowanie ze strony lokalnych alarmów smogowych pozwoliło na szerokie dotarcie z informacją o złej jakości powietrza do miejscowości, gdzie świadomość na ten temat jest jeszcze bardzo niska mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego i dodaje: Kończymy akcję, a nasze mobilne płuca wracają do Krakowa, gdzie będziemy przygotowywać je do następnego sezonu grzewczego.

W kwietniu 2022 możemy jeszcze oglądać płuca w Gościninie i Toszku. 

Czytaj o dążeniu krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego do edukacji na temat smogu:

źródło: mat. prasowy

fot. główna PAS

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.