1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza mapa zanieczyszczenia oceanów światłem. Co z niej wynika?

Pierwsza mapa zanieczyszczenia oceanów światłem. Co z niej wynika?

Zanieczyszczenie światłem to zjawisko, o którym mówi się wiele w kontekście terenów zabudowanych. Okazuje się, że sztuczne oświetlenie ma także wpływ na życie morskie. Co przedstawia pierwszy atlas zanieczyszczenia oceanów światłem?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Powstała pierwsza mapa obrazująca wpływ zanieczyszczenia światłem na oceany

Globalny atlas stworzony na Uniwersytecie Kalifornijskim przedstawia skalę zanieczyszczenia światłem pod powierzchnią mórz i oceanów. 

Okazuje się, że sztuczne oświetlenie ma wpływ nie tylko na ekosystemy lądowe, ale sięga również głębin morskich. To efekt znacznego przyspieszenia urbanizacji wybrzeży, które obserwujemy od początku XXI wieku. Promienie światła pochodzące z nadmorskich portów mogą sięgać nawet na odległość setek kilometrów. 

Co to jest zanieczyszczenie światłem?

Zanieczyszczenie światłem w nocy to jedno z najbardziej powszechnych rodzajów zanieczyszczeń, którego skutki dotykają niemal każdy zakątek na planecie. Sztuczne oświetlenie ogranicza widoczność ciemnego nieba, co wpływa negatywnie na istoty przystosowane do życia nocnego, a także zdrowie człowieka. 

Miasto oświetlone nocą w Wietnamie/ źródło: Unsplash/Francois Le Nguyen

Zanieczyszczenie świetlne a życie pod wodą 

Sztuczne światło może przenikać pod powierzchnię mórz i oceanów, wpływając na życie zamieszkujących je organizmów żywych. Aby zrozumieć skalę wpływu zanieczyszczenia świetlnego na podwodne ekosystemy, naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeanalizowali wrażliwość na światło skorupiaka, który jest jednym z podstawowych elementów morskiego łańcucha pokarmowego – widłonoga. 

Widłonogi obserwują promienie światła słonecznego i na tej podstawie ukrywają się przed drapieżnikami. Sztuczne oświetlenie, które dostaje się pod powierzchnię wody, utrudnia skorupiakom przemieszczanie się. 

Sztuczne oświetlenie może także wpływać negatywnie na rozmnażanie się organizmów. Od lat wiadomo już, że nocne światło zagraża rozwojowi płazów

Najbardziej zanieczyszczone światłem wody to obszary Zatoki Perskiej, wschodnia część Morza Śródziemnego oraz Morze Północne. 

IKAy0ss3TDMyBtcswdLk9FTDsGkoHCGWAeixLlaEDaS93hhASIdxPUByN49RFctsuqF8QbZV yONuyNDuXfAbBygw2vq JusLe1EU3U86PlN50QlZ1G5sDQeHwHAEJV3e8Q0Bs25
Zanieczyszczenie światłem w Zatoce Perskiej/ źródło: Elementa: Science of the Anthropocene (2021) 9 (1): 00049

Źródła: Elementa: Science of the Anthropocene (2021) 9 (1): 00049, Science News 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.