Powerbank stworzony z masek. Sukces w gospodarce odpadami

Powerbank stworzony z masek. Sukces w gospodarce odpadami

Były już taborety, a także biodegradowalne maski z nasionami kwiatów. Teraz w Tajwanie ze zużytych masek powstały powerbanki. Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 odpady ze zużytych masek czy rękawiczek stały się dużym problemem na całym świecie. 

Świadome gospodarowanie odpadami

Ponowne wykorzystanie tego, co wyrzucają inni, jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów i promowanie praktyk przyjaznych dla środowiska. Wiedzą to firmy Miniwiz i Fubon z Tajwanu, które z problematycznych odpadów wyprodukowały powerbanki do ładowania komórek. W przeprowadzeniu tego procesu wykorzystano też możliwości zaawansowanej sztucznej inteligencji. Firma Minwiz wyprodukowała już ponad 43 tys. powerbanków, które rozdała swoim pracownikom! 

5 ieRqjwsjq qoL19N OoFxXwagma0tLQPb 9la w9s5KeDGtGNULxGrxMkzc7X uuFZwXf Ev72G JxuMBSE
Praca robota AI, fot. facebook.com/miniwiz 

W ramach obchodów 60-lecia Fubon Financial Holding połączył siły z Miniwiz i uczcił swój jubileusz w wyjątkowy sposób – tworząc sprzęt elektroniczny z recyklingu. Teraz pracownicy mogą ładować telefony powerbankami stworzonymi z odpadów.

Czytaj: Zanieczyszczenie maskami

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Przy produkcji wykorzystana system AI “Robin” oraz mobilną maszynę do recyklingu “Trashpresso”: 

Robot i gospodarka o obiegu zamkniętym

Działanie firmy wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Co to oznacza? GOZ to model gospodarki, który zakłada zamknięty obieg surowców. Jeśli wyprodukujemy butelkę ze szkła lub z plastiku, należy tak długo poddawać ją recyklingowi, jak to możliwe. Finalnie, celem GOZ, jest takie gospodarowanie odpadami, aby żaden odpad nie trafił do kosza na śmieci.

h DdxTZrvlO0MkJnJj3K2c6NzGuM8Gk7DrsbZrlWRFeeqW7qilu5uncxbhZl264V97vYPUJUdywyrNIruloGz5rTnr4Phyka8HXQX 9Eq f71zCM0A6udcQE57Co1 nkoqrFi0jp
Podstawka na kubki z recyklingu, fot. facebook.com/miniwiz

Minwiz na co dzień przetwarza odpady na produkty budowlane i inne przedmioty użytkowe. Miniwiz zdobył już uznanie za wytwarzanie produktów z recyklingu i upcyklingu. Założyciel firmy pojawił się też w filmie dokumentalnym „Going Circular” z 2018 roku. 

ZgxldbacGSKkVXPFqv9nKc7euiqslxCLPXWhAaOpkXi01xYPBUyy0aY cW2N1kMq IkLS4AYM0NnHr9HMSpXu6co 6Ygz FfS2TCAt9C9kFduyjDXP r7B6G8nUqFYuZiM69oYt
Powerbank, fot. facebook.com/miniwiz

Prezes Fubon Financial Holding, Daniel Tsai dostrzegł z kolei, że odpady medyczne w postaci masek stały się ogromnym problemem na całym świecie. Zauważył konieczność przetworzenia setek tysięcy tych akcesoriów. Osłony na twarz są przetwarzane w nowo stworzonych obiektach w biurach Fubon. 

Obie firmy mają nadzieję, że takie postępowanie z odpadami posłuży innym krajom i przedsiębiorstwom jako wzór do naśladowania. Założyciel firmy Arthur Huang powiedział, że jeśli ludzie nadal będą nieodpowiedzialnie gospodarować swoimi odpadami i wykorzystywać więcej niż potrzebują, dystopia jest bliska.

źródło: miniwiz.com, brightvibes.com

fot. główne: Miniwiz

Czytaj też: Jednorazowe odpady, czyli obraz pandemiczny 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.