1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powerbank stworzony z masek. Sukces w gospodarce odpadami

Powerbank stworzony z masek. Sukces w gospodarce odpadami

Były już taborety, a także biodegradowalne maski z nasionami kwiatów. Teraz w Tajwanie ze zużytych masek powstały powerbanki. Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 odpady ze zużytych masek czy rękawiczek stały się dużym problemem na całym świecie. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Świadome gospodarowanie odpadami

Ponowne wykorzystanie tego, co wyrzucają inni, jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ilości odpadów i promowanie praktyk przyjaznych dla środowiska. Wiedzą to firmy Miniwiz i Fubon z Tajwanu, które z problematycznych odpadów wyprodukowały powerbanki do ładowania komórek. W przeprowadzeniu tego procesu wykorzystano też możliwości zaawansowanej sztucznej inteligencji. Firma Minwiz wyprodukowała już ponad 43 tys. powerbanków, które rozdała swoim pracownikom! 

5 ieRqjwsjq qoL19N OoFxXwagma0tLQPb 9la w9s5KeDGtGNULxGrxMkzc7X uuFZwXf Ev72G JxuMBSE
Praca robota AI, fot. facebook.com/miniwiz 

W ramach obchodów 60-lecia Fubon Financial Holding połączył siły z Miniwiz i uczcił swój jubileusz w wyjątkowy sposób – tworząc sprzęt elektroniczny z recyklingu. Teraz pracownicy mogą ładować telefony powerbankami stworzonymi z odpadów.

Czytaj: Zanieczyszczenie maskami

Przy produkcji wykorzystana system AI “Robin” oraz mobilną maszynę do recyklingu “Trashpresso”: 

Robot i gospodarka o obiegu zamkniętym

Działanie firmy wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Co to oznacza? GOZ to model gospodarki, który zakłada zamknięty obieg surowców. Jeśli wyprodukujemy butelkę ze szkła lub z plastiku, należy tak długo poddawać ją recyklingowi, jak to możliwe. Finalnie, celem GOZ, jest takie gospodarowanie odpadami, aby żaden odpad nie trafił do kosza na śmieci.

h DdxTZrvlO0MkJnJj3K2c6NzGuM8Gk7DrsbZrlWRFeeqW7qilu5uncxbhZl264V97vYPUJUdywyrNIruloGz5rTnr4Phyka8HXQX 9Eq f71zCM0A6udcQE57Co1 nkoqrFi0jp
Podstawka na kubki z recyklingu, fot. facebook.com/miniwiz

Minwiz na co dzień przetwarza odpady na produkty budowlane i inne przedmioty użytkowe. Miniwiz zdobył już uznanie za wytwarzanie produktów z recyklingu i upcyklingu. Założyciel firmy pojawił się też w filmie dokumentalnym „Going Circular” z 2018 roku. 

ZgxldbacGSKkVXPFqv9nKc7euiqslxCLPXWhAaOpkXi01xYPBUyy0aY cW2N1kMq IkLS4AYM0NnHr9HMSpXu6co 6Ygz FfS2TCAt9C9kFduyjDXP r7B6G8nUqFYuZiM69oYt
Powerbank, fot. facebook.com/miniwiz

Prezes Fubon Financial Holding, Daniel Tsai dostrzegł z kolei, że odpady medyczne w postaci masek stały się ogromnym problemem na całym świecie. Zauważył konieczność przetworzenia setek tysięcy tych akcesoriów. Osłony na twarz są przetwarzane w nowo stworzonych obiektach w biurach Fubon. 

Obie firmy mają nadzieję, że takie postępowanie z odpadami posłuży innym krajom i przedsiębiorstwom jako wzór do naśladowania. Założyciel firmy Arthur Huang powiedział, że jeśli ludzie nadal będą nieodpowiedzialnie gospodarować swoimi odpadami i wykorzystywać więcej niż potrzebują, dystopia jest bliska.

źródło: miniwiz.com, brightvibes.com

fot. główne: Miniwiz

Czytaj też: Jednorazowe odpady, czyli obraz pandemiczny 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.