Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mobilne urządzenie do recyklingu

Mobilne urządzenie do recyklingu

Poznaj wyjątkowe urządzenie. Trashpresso zamienia odpady z tworzyw sztucznych w małe płytki, które można wykorzystać do budowy ścian i podłóg. A co więcej, jest zasilane energią słoneczną.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Płytki z odpadów

Trashpresso zostało opracowane przez tajwańską firmę Miniwiz, specjalizującą się w przemysłowym i indywidualnym recyklingu odpadów zgodnie z podejściem gospodarki o obiegu zamkniętym. Urządzenie przekształca odpady z tworzyw sztucznych w płytki budowlane.

Trashpresso to mobilna przyczepa, którą można przetransportować i postawić w dowolnym miejscu. Co ważne, pracuje również w trybie offline, więc może być używane wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Woda wykorzystywana do oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych jest ponownie wykorzystywana, co minimalizuje jej zużycie. Urządzenie zasilane jest energią słoneczną. Filtry wody i powietrza znajdujące się w maszynach zapobiegają uwalnianiu toksycznych związków podczas całego procesu recyklingu.

Przyszłość recyklingu

Według twórców Trashpresso może przetworzyć do 50 kilogramów odpadów na godzinę. Jednym z pierwszych miejsc, do których dotarło Trashpresso był Płaskowyż Tybetański, a dokładniej lodowcowy region NianBao Yuze. To miejsce coraz bardziej zanieczyszczone w wyniku rosnącej turystyki i braku usług wywozowych. Mobilna stacja recyklingu „odwiedziła” także europejskie miasta, takie jak Londyn czy Mediolan.

Stale rozwijająca się technologia

Trashpresso jest ciągle udoskonalane w laboratoriach firmy na Tajwanie i w Niemczech. W nowym modelu tego mini zakładu recyklingu zostanie poprawiona szybkość przetwarzania odpadów, czystość materiału końcowego, poszerzona gama wytwarzanych produktów i jeszcze bardziej zmniejszy się rozmiar i waga linii do recyklingu. Dwie standardowe przyczepy wystarczą, aby przewieźć Trashpresso do dowolnego miejsca. Dodatkowo będzie wyposażony w elastyczne panele fotowoltaiczne.

Inżynierowie Miniwiz już pracują nad alternatywnymi modelami mobilnych zakładów recyklingu, które umożliwiają recykling papieru, tkanin, a nawet metali, takich jak miedź, brąz, złoto czy srebro. Większość z tych wersji będzie wyposażona w systemy drukowania 3D do tworzenia elementów szytych na miarę.

Od filmu Disneya do realnego urządzenia

A wszystko zaczęło się od filmu Disneya „Wall-E” o małym robocie zdolnym do wykrywania różnych rodzajów odpadów. Huang i jego zespół zainspirowani tą wizją postanowili zaprojektować przenośną, zasilaną energią słoneczną maszynę do recyklingu, którą można zabierać w różne miejsca, gdzie odpady z tworzyw sztucznych stanowią coraz większy problem. Tak narodziło się Trashpresso.

– Nie musimy tworzyć nowych rzeczy. Musimy tylko wykorzystać naszą pomysłowość, innowacje oraz dobre serce i mózg, aby przekształcić te istniejące materiały w nową generację produktów i budynków, które zasilą naszą gospodarkę – mówi Huang.

źródło: trashpresso.com, imnovation-hub.com, nationalgeographic.com, fot. Bejing/Miniwiz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.