Kilkadziesiąt betonowych bloków fundamentowych, ważących w sumie ponad 500 ton, posadowiono na wyspie Króla Jerzego. Stanie na nich nowy budynek Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Uzupełniającym źródłem zasilania dla polskiej stacji stanie się fotowoltaika i magazyny energii.
Polska Stacja Antarktyczna
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego jest jedną z 40 całorocznych stacji antarktycznych. Zlokalizowana jest na półkuli południowej w Antarktyce w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego.
W listopadzie 2018 roku resort nauki przekazał 88 mln zł na modernizację infrastruktury stacji i budowę nowego budynku głównego. Ma on mieć układ trójdzielny, a w rzucie przypominać trójramienną gwiazdę. Będzie wyniesiony około 3 m ponad poziom gruntu.
Projekt obejmuje także przebudowę systemu energetycznego. Do tej pory prąd dostarczały tylko agregaty dieslowskie – spalinowe. Teraz montowany jest system hybrydowy. Wkrótce prąd będą dostarczać w pierwszej kolejności panele fotowoltaiczne (solarne), w dalszej – agregaty dieslowskie nowego typu.
Nowe zasilanie dla polskiej bazy
System energetyczny będzie zasilany 4 agregatami prądotwórczymi pracującymi równolegle (2 agregaty o mocy 105 kW oraz 2 o mocy 144 kW).
Przewidziany jest montaż Bateryjnego Systemu Magazynowania Energii wraz z systemem zarządzania energią w celu optymalizacji zużycia i magazynowania energii wyprodukowanej przez agregaty i system fotowoltaiczny…
– o mocy zainstalowanej 4x22kWp jako uzupełnienie podstawowego systemu zasilania stacji o prognozowanym uzysku rocznym rzędu 50000 kWh/rok. Panele fotowoltaiczne będą instalowane na dachach hal magazynowych – skomentował dla portalu Świat OZE Dariusz Puczko, Kierownik jednostki organizacyjnej Stacji IBB PAN.
Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego rozpoczęła działalność w 1977 roku. W momencie, gdy główny budynek stacji został oddany do użytku, znajdował się kilkanaście metrów od morza. Teraz, przy wysokim stanie wód, jest to niecały metr – z tego powodu grozi jej zniszczenie. Dlatego nowy główny budynek stacji powstaje dalej od brzegu i będzie wyniesiony nad poziom gruntu.
zdj. główne – materiały Polskiej Stacji Antarktycznej (wizualizacja przygotowana przez biuro architektoniczne DEMIURG)
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.