Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen zbudował jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Orlen zbudował jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Orlen zbudował jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Grupa ORLEN zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. Elektrownia słoneczna zlokalizowana w okolicach Wielbarka, w województwie warmińsko-mazurskim będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych.

Reklama

Orlen inwestuje w OZE

Dlaczego Polski Koncern Naftowy ORLEN stawia farmę fotowoltaiczną zamiast inwestować w energetykę konwencjonalną opartą na paliwach kopalnych? Budowa mocy odnawialnych przez Orlen to część strategii mającej na celu utworzenie koncernu multienergetycznego. W OZE inwestują także światowi giganci naftowi, tacy jak Shell.

– Finalizujemy kolejną inwestycję, która umożliwia nam uniezależnianie się od paliw kopalnych i produkcję czystej, zielonej energii. Fotowoltaika, wraz z energetyką wiatrową i małymi reaktorami jądrowymi, są filarami naszego strategicznego rozwoju, zwiększającymi bezpieczeństwo energetyczne kraju powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.


Energia odnawialna to nie moda, lecz realne korzyści finansowe. Orlen zajął ostatnio pierwsze miejsce w rankingu 500 największych firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Polski koncern energetyczny osiągnął wysoką pozycję w zestawieniu, ponieważ w ubiegłym roku wzmocnił swoje przychody aż o 52%. Firma zarządzana przez Daniela Obajtka weszła tym samym do grona 150 największych spółek na świecie.

Coraz większą część jej przychodów stanowią inwestycje w OZE. Tak jak zakończona już budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Co wiemy o farmie zlokalizowanej na Mazurach?

Wielka elektrownia słoneczna na Mazurach

Na farmę Wielbark składa się ok. 140 tys. paneli, o mocy jednostkowej do 530 W. Instalacje obsługiwane są przez 337 inwerterów (falowników). Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku. Elektrownia słoneczna zlokalizowana w Wielbarku jest w stanie zasilić 30 tys. gospodarstw domowych, czyli całe miasto porównywalne pod względem mieszkańców np. do Grodziska Mazowieckiego. 

Dzięki inwestycji realizowanej w Wielbarku łączne moce Grupy ORLEN zainstalowane w panelach słonecznych zbliżyły się już do 100 MW. Dzięki konsekwentnym inwestycjom zrealizowanym w ostatnich latach tylko w drugim kwartale tego roku blisko 60% z 2,7 TWh wyprodukowanej przez Grupę ORLEN energii pochodziło z nisko- i zeroemisyjnych źródełpowiedział Obajtek.

Budowa farmy wymagała pozyskania 56 pozwoleń i użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Farma powstała na obszarze 119 ha, głównie ziemiach niskiej klasy uprawnej. Projekt został zrealizowany przez Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN.

To jeszcze nie koniec pracy związanych z farmą fotowoltaiczną w Wielbarku, jak i inwestycji w OZE Orlenu i innych dużych spółek.

Farmy PV jak grzyby po deszczu?

Farma fotowoltaiczna Wielbark rozpocznie pracę z pełną mocą w pierwszym kwartale 2023 roku, po rozbudowie dodatkowych stacji transformatorowych. Są one niezbędne do zwiększenia potencjału przyłączeniowego. Umożliwią także bezpieczny odbiór wyprodukowanej energii. Obecnie farma produkuje energię elektryczną na potrzeby sprzedaży komercyjnej za pomocą paneli o mocy 12 MW podłączonych do sieci przesyłowej na wcześniejszym etapie inwestycji.

Jakie są dalsze plany Orlenu? Strategia rozwoju koncernu do roku 2030 zakłada rozbudowę nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwórczych. Do końca obecnej dekady koncern osiągnie moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach przekraczającą 2,5 GW. Aktualnie Orlen posiada w swoim portfelu ok. 0,7 GW mocy z OZE.

Największą przygotowywaną obecnie inwestycją Orlenu jest morska farma wiatrowa Baltic Power o mocy do 1,2 GW, która od 2026 roku będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. 

Chociaż farma fotowoltaiczna w Wielbarku imponuje swoją mocą i rozmiarami, wciąż wiele jej brakuje do największej inwestycji tego typu, która została niedawno zakończona na Pomorzu. Pod koniec września w województwie pomorskim oficjalnie otwarto największą farmę fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Farma Zwartowo zlokalizowana na powierzchni 300 ha docelowo dostarczy zieloną energię do około 153 tys. gospodarstw domowych.

W budowie polskich mocy fotowoltaicznych udział zadeklarował także m.in. Amazon. Inwestycja amerykańskiego giganta e-commerce ma być jedną z największych ogłoszonych do tej pory korporacyjnych transakcji na naszym rynku fotowoltaicznym.

źródło i zdj. główne: PKN Orlen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.