Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Shell ma apetyt na polskie morze. Chce inwestować w morskie farmy wiatrowe

Shell ma apetyt na polskie morze. Chce inwestować w morskie farmy wiatrowe

Shell ma apetyt na polskie morze. Chce inwestować w morskie farmy wiatrowe

Amber Baltic Wind Ltd, spółka zależna Shell, złożyła w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

BANER MOBILEB1
Reklama

Shell chce wejść na polskie morze

Lokalizacje, których dotyczy przetarg, pomogą Polsce zrealizować ambicję, aby do 2040 roku osiągnąć 11 gigawatów (GW) mocy zainstalowanej z morskich elektrowni wiatrowych. W polskiej części Bałtyku do 2050 roku mogą powstać instalacje generujące nawet 28 GW mocy pochodzącej z morskiej energii wiatrowej. 

Shell podpisał również porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, którego celem jest zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw w kontekście budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Shell i energetyka wiatrowa w Polsce

W ramach porozumienia sektorowego branża zobowiązała się do utworzenia bezpośrednio lub pośrednio do 2040 roku nawet 60 tys. miejsc pracy w polskiej energetyce wiatrowej.

Shell jest partnerem energetycznym Polski od 30 lat i niezmiennie chcemy wspierać Polskę w budowie bezpieczniejszego i zrównoważonego systemu energetycznego. Morska energetyka wiatrowa, która ma szansę stać się fundamentem polskiej transformacji i niezależności energetycznej, jest ważną częścią planów Shell dotyczących rozwoju naszej działalności w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych i wsparcia dekarbonizacji wielu gałęzi gospodarki.

Podpisując porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zobowiązaliśmy się również do wspierania lokalnych społeczności i polskich firm, pomagając tworzyć nowe miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji i rozwijać lokalne łańcuchy dostawmówi Piotr Kuberka, prezes zarządu Shell Polska.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Shell dołączył do branży energetyki wiatrowej ponad 20 lat temu. Obecnie portfolio firmy obejmuje morskie farmy wiatrowe w eksploatacji, budowie i w fazie rozwoju o łącznej mocy około 21 GW w Europie, Azji i Ameryce Północnej. 

źródło: shell.pl/media, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.