Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstanie wielka farma fotowoltaiczna Amazona

W Polsce powstanie wielka farma fotowoltaiczna Amazona

W Polsce powstanie wielka farma fotowoltaiczna Amazona

Amerykański gigant handlowy ogłosił 71 nowych projektów w zakresie energii odnawialnej na całym świecie, w tym pierwsze w Brazylii, Indiach, a także w naszym kraju. W Polsce powstanie wielka farma fotowoltaiczna Amazona. Czy firma z Seattle poważnie myśli o zrównoważonym rozwoju?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W Polsce powstanie wielka farma fotowoltaiczna Amazona

W Europie amerykańska firma prowadzi obecnie 117 projektów dotyczących energii odnawialnej. 21 września ogłosiła kolejne inwestycje w OZE – pierwsze projekty fotowoltaiczne na dachach we Francji i Austrii oraz pierwszą farmę PV w naszym kraju. W Polsce powstanie wielka farma fotowoltaiczna Amazona, a inwestycja ma być jedną z największych ogłoszonych do tej pory korporacyjnych transakcji na naszym rynku fotowoltaicznym.

– Dzięki ogłoszeniu przełomowych projektów fotowoltaicznych w Polsce i Francji, Amazon podjął kluczowe kroki w kierunku zobowiązania do zerowej wartości netto, jednocześnie wspierając własne cele klimatyczne Europy.

Ponieważ Europa stoi w obliczu gwałtownie rosnących cen energii, umowy dotyczące energii słonecznej i odnawialnej wzmocnią strategiczną odporność Amazona – mamy nadzieję, że więcej firm pójdzie w jego ślady –
powiedziała Walburga Hemetsberger, dyrektor generalny SolarPower Europe, partnera założycielskiego platformy RE-Source, która pozyskuje energię z OZE dla korporacji.

Na razie nie znamy szczegółów inwestycji, jej kosztu, miejsca ani czasu realizacji. Amazon zobowiązał się, że osiągnie neutralność klimatyczną do 2040 roku, a farma w Polsce ma być jednym z działań dążących do spełnienia tych założeń.

Co o prośrodowiskowych działaniach amerykańskiego giganta handlowego mówią niezależne analizy?

Czy Amazon jest eko?

Amazon coraz częściej kreuje się na odpowiedzialną instytucję dążącą do wspólnego dobra. Po tym, jak firma spotkała się z ogólnoświatową krytyką za złe traktowanie swoich pracowników, podniosła swoją minimalną płacę do 15 dolarów za godzinę w USA. Amazon przeznaczył także 700 milionów dolarów na przekwalifikowanie około jednej trzeciej swoich amerykańskich pracowników na stanowiska wymagające zdobycia nowych kompetencji.

Istnieje także ciemna strona działalności firmy. W zeszłym roku Amazon nie zapłacił ani centa podatku federalnego w USA i trudno jest uzyskać informacje, jak firma rozlicza się innych miejscach na świecie. Amazon opanował sztukę unikania opodatkowania oraz wykorzystywania zagranicznych rajów podatkowych do perfekcji. Jednym z powodów ogromnego wzrostu firmy jest właśnie uchylanie się od odpowiedzialności podatkowej.

Amazon, w przeciwieństwie do większości swoich konkurentów, przez lata ukrywał także dane dotyczące swojego śladu węglowego. Dopiero w 2019 firma opublikowała dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych i są one oszałamiające. Firma wyemitowała w 2018 roku 44 miliony ton metrycznych ekwiwalentu CO2 – to więcej niż emisje UPC i FedExu. To także więcej niż chociażby Apple, Alphabet (Google) i Microsoft. Amazon jest liderem wśród dużych firm technologicznych, ale nie w zrównoważonym rozwoju, a w odmawianiu pełnego raportowania o swoich emisjach klimatycznych. Przynajmniej do 2021 roku, kiedy firma zaczęła w końcu udostępniać więcej informacji o swojej działalności.

Tym niemniej amerykański gigant inwestuje w odnawialne źródła energii. Dlaczego? Zielona energia zaczyna się obecnie opłacać dużo bardziej niż korzystanie z paliw kopalnych. 

Amazon inwestuje w OZE

Najnowsze projekty Amazona w zakresie energii odnawialnej w Europie obejmują m.in. 122 MW mocy z lądowej farmy wiatrowej w Västernorrland w Szwecji, która ma zostać uruchomiona jeszcze w 2022 roku. Z kolei w hiszpańskiej Saragossie od 2021 roku działa nowa farma fotowoltaiczna o mocy 50 MW. Tylko te dwa projekty są w stanie zasilić równowartość 158 000 przeciętnych europejskich domów rocznie.

Amazon jest największym korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej na świecie – łącznie prowadzi obecnie 379 projektów dotyczących OZE w 21 krajach. W ich skład wchodzą 154 farmy wiatrowe i słoneczne oraz 225 projektów słonecznych na dachach, co daje razem 18,5 GW mocy z OZE. Amazon podaje, że pod koniec 2021 roku zasilał z energii odnawialnej 85% w całej swojej działalności. 

Przykładem firmy, która w kompleksowy sposób podchodzi do zrównoważonego rozwoju jest IKEA. Szwedzi także nabywają farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne, a od niedawna oferują także pompy ciepła oraz rozwiązania umożliwiające oszczędzanie gorącej wody w domach.

źródło: Amazon, sasjabeslik.medium.com, zdj. główne – Amazon

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.