Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Auta elektryczne Amazona podbiją świat? Zobacz pick-upy Rivian [GALERIA]

Auta elektryczne Amazona podbiją świat? Zobacz pick-upy Rivian [GALERIA]

Rivian Automotive Inc, startup wspierany przez Amazon, dąży do wyceny na giełdzie w USA sięgającej ponad 53 mld dolarów. Tym samym nowy ​​producent pojazdów elektrycznych wyceniany jest na prawie tyle, ile… Honda, czyli prawdziwy gigant wśród światowych producentów aut. Czy auta elektryczne Amazona podbiją świat?

Reklama

Czy auta elektryczne Amazona podbiją świat?

Na giełdę w USA wchodzą pick-upy Rivian, a wycena firmy już dorównuje Hondzie. Startup chce pozyskać do 8,4 mld dolarów. Oznacza to, że ​​będzie trzecią co do wielkości ofertą publiczną, pod względem zebranych funduszy, w ciągu ostatniej dekady w Stanach Zjednoczonych.

Tylko trzy inne firmy zebrały od 2011 roku ponad 8 mld dolarów podczas wejścia na giełdę: Alibaba, Facebook i Uber.

Chociaż Rivian nie sprzedał jeszcze znaczącej ilości swoich elektrycznych furgonetek lub ciężarówek, prawdopodobnie może być wyceniany wyżej niż Ferrari, chociaż mniej niż Honda, czy General Motors.

Zobacz, jak wyglądają elektryczne pick-upy, które wzbudzają aż tak ogromne zainteresowanie.

Elektryczny pickup konkurencją dla Tesli?

Startup intensywnie inwestuje, aby zwiększyć produkcję, w tym w ekskluzywny, całkowicie elektryczny pickup R1T.

Firma Rivian, która odnotowała straty w wysokości prawie 1 mld dolarów w pierwszej połowie tego roku, miała we wrześniu około 48 390 zamówień przedpremierowych na swoje pickupy i SUV-y R1S w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Obecnie Rivian realizuje dwutorową strategię: produkuje elektryczne samochody dostawcze dla Amazona oraz rozwija markę elektrycznych pickupów i SUV-ów skierowaną do osób zamożnych.

Amazon, który pod koniec października ujawnił 20% udziałów w Rivian, zamówił 100 000 swoich elektrycznych samochodów dostawczych w ramach wysiłków giganta handlu elektronicznego na rzecz zmniejszenia śladu węglowego.

Na rynku pojawia się jednak jeszcze więcej nowych marek i modeli aut elektrycznych.

Konkurencja na rynku elektromobilności

Ford poinformował w zeszłym tygodniu, że ma już ponad 160 000 zamówień na elektrycznego pickupa F-150 Lightning i że elektryczna wersja jego dostawczego vana Transita jest całkowicie wyprzedana.

General Motors przygotowuje się do produkcji elektrycznych samochodów dostawczych, SUV-ów i pickupów. Wcześniej Elon Musk zaprezentował pick-up Tesli, który także wzbudził wiele emocji.

Na horyzoncie pojawia się także nowy konkurent dla Tesli – Lucid. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: reuters.com, rivian.com/newsroom/media

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.