Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Samochód elektryczny od… Xiaomi? Od smartfonów po wielkie inwestycje w elektryki

Samochód elektryczny od… Xiaomi? Od smartfonów po wielkie inwestycje w elektryki

Trzeci co do wielkości producent smartfonów na świecie, zajmujący miejsce zaraz za Apple i Samsungiem, wkracza na rynek elektromobilności! Chiński producent telefonów Xiaomi dołączy do swojej oferty pojazdy elektryczne, inwestując 10 miliardów dolarów? w ciągu dziesięciu lat.

Reklama

Xiaomi wkracza w branżę elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi spodziewa się masowej produkcji własnych pojazdów elektrycznych w pierwszej połowie 2024 roku. Tą zaskakującą informację ujawnił we wtorek dyrektor generalny Xiaomi Corp Lei Jun.

– Celem chińskiego giganta technologicznego jest zaoferowanie wysokiej jakości inteligentnych pojazdów elektrycznych – podawał Lei Jun.

Xiaomi tanim rywalem dla pozostałych producentów?

Firma Xiaomi planuje się stać największą masową chińską marką samochodową, która wystartuje na rynku jako konkurent Tesli.

– Decyzja została podjęta po wielu rundach dyskusji wśród wszystkich naszych partnerów i będzie to ostatni duży przedsiębiorczy projekt mojego życia – powiedział w oświadczeniu Lei Jun.

W Chinach są już setki firm walczących o udział w wiodącym światowym rynku samochodów elektrycznych. Więcej o chińskich elektrykach dla mas i o zagrożeniach jakie za nimi idą dla europejskiej gospodarki można przeczytać w artykule:

Zagraniczni producenci również chcą budować pojazdy elektryczne dla chińskich konsumentów. Tesla już dostarcza swój Model Y do Chin ze swojej fabryki w Szanghaju, podczas gdy Ford planuje tam produkować elektryczną wersję Mustanga.

Podobne inicjatywy

Inne chińskie firmy technologiczne również zasygnalizowały zamiar produkowania samochodów lub współpracy z istniejącymi producentami samochodów w celu opracowania nowych technologii jazdy.

Rynkowy gigant wyszukiwarek Baidu ogłosił w styczniu, że uruchomi działalność związaną z samochodami elektrycznymi.

Chińska firma Alibaba utworzyła spółkę “joint venture EV” z firmą SAIC, a aplikacja Didi Chuxing nawiązała współpracę z producentem samochodów BYD w celu stworzenia pojazdów elektrycznych specjalnie zaprojektowanych pod specjalistyczne usługi.

Dostawca danych S&P Global Platts szacuje, że nowe pojazdy energetyczne będą stanowić 20% całkowitej sprzedaży nowych samochodów w Chinach do 2025 roku!

źródło: cnbc.com, reuters.com,

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.