Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Chiny każdego roku posadzą las większy niż Belgia! Chcą zatrzymać globalne ocieplenie

Chiny każdego roku posadzą las większy niż Belgia! Chcą zatrzymać globalne ocieplenie

Chińczycy będą sadzić 36 000 km² nowych lasów rocznie od 2021 do 2025 roku. Oznacza to, że Chiny każdego roku posadzą las większy niż powierzchnia Belgii! Starają się w ten sposób przeciwdziałać zmianom klimatu i chronić ekosystemy.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chiny każdego roku posadzą las większy niż Belgia

Sadzenie drzew od dziesięcioleci jest w centrum chińskich wysiłków na rzecz ochrony środowiska i stanowi główną część planów obniżenia emisji dwutlenku węgla do zera do 2060 roku.

Li Chunliang, wiceprzewodniczący Państwowej Komisji Leśnictwa i Użytków Zielonych, zapowiedział w sierpniu, że zakrojone na dużą skalę programy „zazieleniania gruntów” obejmują zalesienie 36 000 km² rocznie do 2025 roku.

Do 2035 roku jakość i stabilność krajowych ekosystemów leśnych, łąkowych, podmokłych i pustynnych zostanie kompleksowo poprawionadodał Li.

Chiny zamierzają zwiększyć swój ogólny wskaźnik lesistości do 24,1% do końca 2025 roku. Pod koniec ubiegłego roku wynosił on 23,04%.

Komunistyczne władze zorientowały się, że chińskie zasoby lasów i traw są niewystarczające, zwłaszcza w podatnych na suszę regionach na północy i zachodzie. 

Za mało drzew w Chinach

Li nie stwierdził konkretnie, jakie rodzaje drzew zostaną posadzone. Strategia będzie częściowo polegać na „naturalnym ponownym zalesianiu”, co sugeruje, że różne rodzaje drzew będą sadzone w zależności od lokalnego środowiska.

Po zniszczeniu głównych ekosystemów przez dziesięciolecia zawrotnego wzrostu gospodarczego Chiny obiecały stworzyć „ekologiczne bariery bezpieczeństwa” i chronić nawet jedną czwartą swojego terytorium przed ingerencją człowieka.

W ciągu najbliższych pięciu lat Chiny rozszerzą również swój system parków narodowych, stworzą korytarze w celu złagodzenia fragmentacji siedlisk i będą dalej zwalczać nielegalny handel dziką fauną i florąpowiedział Chen Jiawen, urzędnik odpowiedzialny za opracowanie nowego planu.

Chiny każdego roku posadzą las większy niż Belgia. Sama stolica Chin, Pekin, musiałaby sadzić ponad 15 milionów drzew rocznie, aby zrównoważyć własne emisje dwutlenku węgla do atmosfery w tym czasie.

Singapur i Hongkong musiałyby sadzić ponad 9 milionów drzew rocznie, podczas gdy Londyn musiałby posadzić nieco ponad 4 miliony.

Chcesz wiedzieć więcej o ekologii w Chinach? Zobacz artykuł:

źródło: reuters.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.