1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ikea inwestuje w największą farmę wiatrową na świecie, pompy ciepła i oszczędzanie wody

Ikea inwestuje w największą farmę wiatrową na świecie, pompy ciepła i oszczędzanie wody

Ikea inwestuje w największą farmę wiatrową na świecie, pompy ciepła i oszczędzanie wody

Ingka, franczyzobiorca sklepów IKEA, nabyła udziały w trzech projektach morskiej energetyki wiatrowej w Szwecji. Znalazła się wśród nich Aurora, największa budowana obecnie pojedyncza farma wiatrowa na świecie. To nie koniec ekologicznych działań szwedzkiej marki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ikea inwestuje w OZE

Ikea przez powiązaną spółkę Ingka zainwestowała w OZE już m.in. 200 mln € w Polsce. Teraz Szwedzi za 58 mln € kupują udziały w kolejnych projektach wiatrowych o łącznej mocy aż 9 GW. 

Trzy projekty elektrowni wiatrowych to Galatea-Galene w Kattegat, Triton na Morzu Bałtyckim na południe od Szwecji oraz Aurora pomiędzy wyspami Olandia i Gotlandia. Morskie farmy wiatrowe po uruchomieniu mogą wyprodukować łącznie do 38 TWh, co w 2021 roku odpowiadało ponad 25% energii elektrycznej zużywanej w całej Szwecji.

Aurora jest obecnie uważana za największą pojedynczą morską farmę wiatrową w budowie na świecie. Projekt Hornsea firmy Ørsted u wybrzeży Wielkiej Brytanii na Morzu Północnym ma mieć 7,5 GW całkowitej mocy, ale obejmuje cztery oddzielne farmy wiatrowe.

Aurora będzie położona około 20 kilometrów od wyspy Gotlandia i 30 kilometrów od wyspy Olandia. Farma wiatrowa będzie składać się z maksymalnie 370 turbin wiatrowych o maksymalnej wysokości nawet 370 metrów! Dla porównania Empire State Building ma 381 metrów.

To jednak nie koniec ekologicznych działań Ikei, która ciągle poszerze swoją ofertę o kolejne zielone rozwiązania. Szwedzi oferują już fotowoltaikę i subskrypcję energii elektrycznej, a niedawno poszerzyli swoją ofertę o pompy ciepła.

Szwedzi wyruszają na podbój rynku pomp ciepła

Ogrzewanie i chłodzenie domów zyskało na znaczeniu szczególnie w obliczu trwającej w Ukrainie wojny i zbliżającej się zimy. Cieszy zatem fakt, że od sierpnia 2022 roku także IKEA oferuje klientom pompy ciepła, które pomogą nie tylko w korzystaniu z czystej energii, lecz również w oszczędzaniu pieniędzy. 

Dodając pompy ciepła do oferty, podejmujemy ważne kroki w celu stworzenia ekosystemu usług, w którym klienci IKEA w Szwecji mogą przejąć kontrolę nad swoim zużyciem energiimówi Signe Antvorskov Krag, Clean Energy Business Development Manager w IKEA.

Energia potrzebna do zasilenia pompy ciepła może pochodzić także z wykupionej w IKEA subskrypcji energii elektrycznej. Inwestycje w OZE zwiększają udział zielonej energii w miksie koncernu, a subskrypcja daje także możliwość odsprzedania do sieci nadwyżki z domowej produkcji energii słonecznej. Obniżone za pomocą pompy ciepła rachunki mogą stać się dodatkowo jeszcze niższe, jeśli zdecydujemy się na zakup nowej dyszy ÅBÄCKEN, która działa w trybie mgły.

Aż 95% zaoszczędzonej wody

Aż około 10% światowego zaopatrzenia w słodką wodę zużywa się w gospodarstwach domowych. Aby ograniczyć zużycie wody w domach, IKEA nawiązała współpracę ze start-upe, Altered Company, który opracowała dyszę wodną ÅBÄCKEN.

Dysza ÅBÄCKEN pasuje do każdego kranu IKEA lub większości standardowych kranów dostępnych na rynku i może obniżyć przepływ wody do 0,25 l na minutę w trybie mgły i do 1,9 l/min w trybie natryskiwania. W trybie mgły oznacza to aż 95% oszczędności wody, a w trybie natrysku 66% w porównaniu ze standardowymi bateriami umywalkowymi o natężeniu przepływu wody 5,7 l/min.

mgla
Dysza ÅBÄCKEN, źródło: about.ikea.com/en/newsroom

Zobacz więcej ekologicznych inwestycji sieci sklepów Ikea:

źródło: about.ikea.com, ingka.com, i zdj. główne: ingka.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.