Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy światowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Nowy światowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Nowy światowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Chińska firma JinkoSolar ogłosiła nowy światowy rekord sprawności modułu fotowoltaicznego. Ogniwa firmy osiągnęły maksymalną sprawność konwersji energii słonecznej na poziomie 26,1%, a moduły aż 23,86%.

Reklama

Rekord sprawności modułu fotowoltaicznego

Rekord sprawności wielkowymiarowego krzemowego monokrystalicznego modułu fotowoltaicznego od 15 listopada 2022 roku należy do N-TOPCon od JinkoSolar. Maksymalna wydajność konwersji energii słonecznej modułu o średnicy 182 mm wyniosła 23,86%. To poprawa rekordu dla modułu typu N, który firma JinkoSolar na poziomie 23,53%. ustanowiła w lipcu 2021 roku.

Cieszymy się, że dokonaliśmy kolejnego przełomu w wydajności konwersji modułów, wykorzystując zgromadzone przez nas doświadczenie i ciągłe wysiłki w zakresie badań i rozwoju technologii typu N oraz masowej produkcji.

Rekord to dowód możliwości naszej technologii, jak i zachęta dla dalszej pracy nad naszymi możliwościami badawczo-rozwojowymi. Będziemy kontynuować postęp technologiczny poprzez ciągłe ulepszenia techniczne struktury produktu, materiałów i procesów, zaspokajając wymagania klientów dotyczące wysokowydajnych i bardziej niezawodnych produktów typu N. 


Ponieważ produkty typu N są dobrze znane na rynku, jesteśmy pewni, że będziemy liderem w branży dzięki rosnącej sprzedaży i opłacalnej wydajności skomentował Dr Hao Jin, dyrektor ds. technologii w JinkoSolar.

Wyniki zostały niezależnie przetestowane i zatwierdzone przez TÜV Rheinland, jednego z wiodących na świecie ośrodków testujących technologie w zakresie standardów bezpieczeństwa i jakości.

Chińczycy trzymają rynek mocno

Sprawność konwersji na poziomie 23,86% osiągnięto po raz pierwszy w  wielkogabarytowych modułach fotowoltaicznych większych niż 2 mm2. Poprzednie rekordy sprawności ogniw na poziomie 40% i więcej padały w warunkach laboratoryjnych. Firma JinkoSolar także osiągnęła rekord w laboratorium, ale wynik daje mocne podstawy do wprowadzenia modułu do masowej produkcji i wyznacza kierunek dla rozwoju kolejnych zaawansowanych produktów.

W module wykorzystano najnowszą technologię ogniw JinkoSolar TOPCon oraz zaawansowaną technologię spawania i pakowania. Nowe zastosowania zmniejszają utratę rezystancji wewnętrznej modułu, jednocześnie znacznie poprawiając wydajność konwersji. 

Poprzedni rekord wydajności modułu fotowoltaicznego dostępnego na rynku także należał do chińskiej firmy. Ogniwa pochodzącej z Państwa Środka firmy Longi miały najwyższą na rynku sprawność na poziomie 22,8%. Fakt, że chińskie firmy prześcigają się w rekordach sprawności modułów to tylko kolejny przykład udowadniający pozycję Chin jako lidera na światowym rynku OZE.

W gronie 10 największych dostawców modułów PV, 8 ma swoją siedzibę w Chinach, m.in. Longi, który jest numerem 1. Chiny stają się jednym z głównych eksporterów technologii w zakresie OZE, także w energetyce wiatrowej. Wśród 10 największych na świecie producentów turbin wiatrowych, 6 pochodzi z Chin.

Cztery z pięciu największych na świecie umów dotyczących energii odnawialnej zostało zawartych przez chińskie firmy w 2016 roku. Państwo Środka jest autentycznie zainteresowane przewodzeniem światu we wdrażaniu i inwestowaniu w energię odnawialną. Chiny już teraz przodują pod względem produkcji energii odnawialnej. ChRL może obecnie wyprodukować dwa razy więcej energii z farm wiatrowych niż USA. Z pięciu największych elektrowni słonecznych na świecie, dwie znajdują się w Chinach (żadna z nich w Stanach Zjednoczonych).

Czy Polska ma szansę konkurować z chińskim przemysłem na rynku fotowoltaiki? Okazuje się, że tak i to w najnowszych technologiach.

Polska firma bije światowy rekord w fotowoltaice

Perowskit to minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych ogniw krzemowych, ponieważ działają także w sztucznym świetle.

Saule Technologies była pierwszą firmą na świecie, która zaczęła masowo produkować i sprzedawać fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe wydajne nawet w sztucznym świetle. Polska firma produkuje i wytwarza ogniwa słoneczne w swoim pilotażowym zakładzie od maja 2021 roku. Fabrykę w czerwcu odwiedził z najważniejszych europejskich polityków. Niedawno do wyścigu o miano lidera w produkcji perowskitowych ogniw słonecznych dołączyli Chińczycy, których duże panele perowskitowe mają wydajność na poziomie 10%.

Na razie w ramach badań naukowych, lecz perowskity Saule osiągnęły właśnie wydajność ponad 3 razy większą niż chińska konkurencja – 31%.

Perowskity, polska technologia fotowoltaiczna nowej generacji, testowane są obecnie na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Etykiety zasilane perowskitowymi ogniwami działają nawet dzięki sztucznemu światłu i mogą zmieniać ceny wielokrotnie w ciągu dnia. 

źródło: JinkoSolar, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.