Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mieszkańcy Małopolski walczą o czyste powietrze na drodze sądowej 

Mieszkańcy Małopolski walczą o czyste powietrze na drodze sądowej 

Mieszkańcy Małopolski walczą o czyste powietrze w swoim regionie. Z pomocą prawników z Fundacji Frank Bold składają do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargi na odroczenie przez sejmik województwa terminu wejścia w życie małopolskiej uchwały antysmogowej.  

Reklama

Czyste powietrze potrzebne tu i teraz 

We wrześniu ubiegłego roku sejmik województwa małopolskiego zdecydował o przesunięciu terminu wejścia w życie uchwały antysmogowej. Powoduje to duży opór u wielu mieszkańców regionu, którzy głośno mówią o potrzebie natychmiastowych działań w kwestii poprawy jakości powietrza. 

W naszej ocenie odroczenie terminu wejścia w życie zakazu eksploatacji kopciuchów w Małopolsce odbyło się z rażącym naruszeniem prawa. To działanie nie przyniesie żadnych korzyści mieszkańcom, a odbije się na ich zdrowiu i życiu. Dlatego wspieramy prawnie te osoby, które postanowiły złożyć do sądu skargę na działania władz województwamówi Miłosz Jakubowski, radca prawny z Frank Bold i pełnomocnik skarżących mieszkańców.

Skarżące osoby to mieszkanki i mieszkańcy powiatów krakowskiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, tarnowskiego i tatrzańskiego.
Małopolska uchwała antysmogowa weszła w życie w 2017 roku, a wraz z nią zakaz sprzedaży nowych kotłów bezklasowych, które nie spełniają unijnych norm emisyjnych. Rok 2022 miał być ostatnim momentem na wymianę kopciuchów. Tymczasem zgodnie z ubiegłorocznymi zmianami, okres ich wymiany został przedłużony do maja 2024 roku. 

Mieszkamy w jednej z gmin, które od lat są właściwie bezczynne. W naszej okolicy prawie wszystkie domy nadal ogrzewane są kopciuchami, co skazuje nasze dzieci, w tym synka z ciężką niepełnosprawnością, na zamknięcie w domu przez większość sezonu grzewczego. Od 8 lat trwa nasza walka o oddech i w tym czasie żaden z okolicznych domów nie wymienił kopciucha! Czujemy rozgoryczenie widząc, że władze województwa małopolskiego dały przyzwolenie na przeciąganie tej patologiiwyjaśnia złożenie skargi rodzina z powiatu tarnowskiego.

Małopolska uchwała antysmogowa wydłużona. Kopciuchy będą zatruwać powietrze do 2024 roku

Zimowe powietrze na południu Polski – czy naprawdę zdrowe?

W Małopolsce wciąż utrzymują się bardzo wysokie i niezgodne z obowiązującymi standardami poziomy zanieczyszczeń w powietrzu. Jak pokazuje publikowana przez Główny Inspektorat  Ochrony Środowiska Roczna ocena jakości powietrza w województwie małopolskim, niemal wyłączną ich przyczyną jest emisja z sektora komunalno-bytowego, czyli ogrzewanie pomieszczeń i wody użytkowej.

Na radzenie sobie ze smogiem poprzez ograniczanie aktywności na zewnątrz nie ma szans inna skarżąca, która wyczynowo uprawia sporty zimowe.

Kocham aktywność sportową, kocham przyrodę i zależy mi na tym, żebym mogła z niej korzystać jak najwięcej przy czystym powietrzu. Tlen to nasze paliwo! podkreśla Anna Mąka, mieszkająca w Zakopanem biathlonistka i olimpijka z Pekinu.

Kopciuchy poważnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców 

Utrzymujące się zanieczyszczenie powietrza oznacza szczególne ryzyko dla osób z zaburzeniami krążeniowo-oddechowymi, seniorów, dzieci i osób ubogich. Jak zauważa inny skarżący, Marcin Kręźlewicz z Oświęcimia, przyjmując przepisy antysmogowe w 2017 roku władze Małopolski zawarły z mieszkańcami swego rodzaju umowę społeczną: obiecały, że problem zanieczyszczenia powietrza przez tzw. kopciuchy zostanie do 2023 r. rozwiązany. Zmieniając uchwałę antysmogową w jego odczuciu władzę tę umowę złamały.

Koszty ogrzewania domu w 2022 roku: “Kopciuch” to najdroższa opcja. Czym najtaniej ogrzewać dom?

Zapis uchwały antysmogowej zakazujący korzystania z pozaklasowych kotłów był nadzieją na normalne funkcjonowanie w Nowym Targu. Położenie topograficzne miasta sprzyja kumulacji zanieczyszczeń, które spływają z okolicy. Dlatego tak ważny był zakaz obejmujący całe województwopodkreśla Magdalena Cygan, która również zdecydowała się złożyć skargę.

Podobną skargę zamierzają złożyć władze Krakowa. Krakowski Alarm Smogowy zapowiada, że zamierza wesprzeć skarżących mieszkańców.

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.