Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska firma kontynuuje ekspansję na rynki zagraniczne. Właśnie wchodzi na Słowację

Polska firma kontynuuje ekspansję na rynki zagraniczne. Właśnie wchodzi na Słowację

Po Czechach i Ukrainie przyszedł czas na naszego kolejnego sąsiada. Firma Columbus poinformowała właśnie, że wprowadza swoją ofertę na Słowację. Spółka będzie dostarczać produkty OZE dla klientów indywidualnych i biznesowych. 

Reklama

Sprzedaż na rynku słowackim

Spółka Columbus Energy S.A. realizuje zapowiadaną ekspansję na rynki zagraniczne. W połowie kwietnia br. Columbus rozpoczął działalność w Ukrainie, gdzie będzie dostarczać i montować produkty ze swojej oferty. Teraz przygotowuje się do sprzedaży na rynku słowackim. Zarząd Columbus podpisał dziś umowę typu joint-venture, na podstawie której w Słowacji zostanie utworzona spółka z 52-procentowym udziałem Columbus. 

W ciągu niespełna rocznej działalności w Republice Czeskiej znaleźliśmy się w top 5 firm tamtejszego rynku fotowoltaicznego. Wraz z naszymi czeskimi partnerami kontynuujemy strategię rozwoju regionu o rynek słowacki. Tamtejszy rynek, podobnie jak w Polsce, jest wspierany dopłatami do zakupu fotowoltaiki, przy czym szacuje się, że rynek jest jeszcze w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Stwarza to znakomitą okazję do wykorzystania naszych kompetencji i sprawdzonych rozwiązań. W Czechach mamy już własne ekipy instalatorskie i silne zespoły sprzedażowe, które będą wspierały słowackich kolegów. Nasi czescy współpracownicy zajmują się też kompleksową organizacją działalności w Słowacji, dlatego z dużym zaufaniem i optymizmem otwieramy naszą filię na kolejnym rynku twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. 

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 r. Columbus rozpoczął działalność w Republice Czeskiej, a 18 kwietnia br. powołał spółkę w Ukrainie, gdzie wkrótce uruchomi sprzedaż i montaż fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii. 

Odnawialne źródła energii na Słowacji

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyki Odnawialnej (IRENA) pod koniec 2018 roku Słowacja posiadała 2,39 GW mocy z OZE, z czego aż 2,5 GW pochodziło z hydroelektrowni. Wiatr i słońce pozostawały daleko w tyle (4 MW energii z wiatru i ok. 531 MW ze słońca). 

Natomiast z danych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wynika, że udział odnawialnych źródeł w końcowym zużyciu energii brutto w 2019 roku wyniósł ok. 18%. Tym samym kraj spełnił cel unijny wyznaczony na 2020 rok – 14%. Wytyczne Komisji Europejskiej mówią o celu 19,2% do 2030 roku. 

Pomimo, że wytwarzanie energii z OZE u naszych sąsiadów z roku na rok wzrasta, potencjał energii geotermalnej, wiatrowej i słonecznej wciąż nie jest w pełni wykorzystany. Jednym z problemów w rozwoju OZE może być odmawianie przez dystrybutorów przyłączenia nowych źródeł, z powodu ochrony stabilności sieci.

W transformacji energetycznej ma pomóc ogłoszony w 2022 roku Krajowy Plan Odbudowy. Rząd Słowacji chce przeznaczyć na ten cel ponad 220 mln euro. Pieniądze pokryj m.in. na budowę nowych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych, a także projekty magazynów energii oraz instalacje wodorowe.

źródło: informacja prasowa Columbus, pism.pl, euractiv.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.