Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

11-latek chory przez smog. Pierwsza taka diagnoza w Polsce

11-latek chory przez smog. Pierwsza taka diagnoza w Polsce

Coroczne raporty stężenia smogu pokazują, że w Polsce w tym zakresie jest ciągle wiele do poprawy. Na własnej skórze przekonał się o tym 11-letni Maciek, któremu lekarze jako przyczynę jego choroby podali zanieczyszczenie powietrza.

Reklama

Smog przyczyną choroby 11-latka

O sprawie jako pierwszy poinformował smoglab.pl. W artykule na portalu zamieszczono zdjęcie dokumentacji medycznej na temat zdrowia 11-letniego Maćka z Warszawy. Lekarz Agnieszka Turlińska w piśmie opisującym przypadek chłopca stwierdziła „podejrzenie nadreaktywności oskrzeli/alergii wynikającej z zanieczyszczenia powietrza”.

Maciek miał napady kaszlu oraz duszności, a to skutkowało częstymi odwiedzinami w przychodniach. Niestety, lekarze przez dłuższy czas nie potrafili poprawnie zdiagnozować, co chłopcu dolega. Mama 11-latka zaobserwowała, że na pogarszający się stan zdrowia jej syna ma wpływ, gdzie właśnie przebywa. Paradoksalnie, gdy rodzina wyjeżdżała poza Warszawę do dziadków, chłopiec odczuwał większe dolegliwości. Dlaczego? Mama Maćka przekonuje w rozmowie ze smoglab.pl, że na wsi czuć było wręcz spaleniznę w powietrzu.

Polska węglem stoi, a Maciek coraz bardziej cierpiał

W styczniu 2017 roku w Polsce odnotowano wielkie stężenie smogu. W sześciostopniowej skali, określającej jakość powietrza od bardzo dobrej do bardzo złej, w Warszawie panował najwyższy, wręcz niebezpieczny stopień zanieczyszczenia. Alarmy smogowe zachęcały do „bezwzględnego pozostania w domu”. Zanieczyszczenie oczywiście bardzo odczuł Maciek, który ponownie musiał odwiedzić przychodnie.

Jedna z lekarek, jak relacjonuje mama chłopca stwierdziła wprost, że niestety tak musi być, bo „Polska węglem stoi”. Następnie 11-latek przeszedł szereg badań pod kątem wykrycia alergii. Mimo wielu próśb mamy Maćka w testach nie uwzględniono odczynników związanych ze smogiem, a jedynie sierść zwierząt, pyłki roślin czy roztocza. 

Ostatecznie w najnowszej dokumentacji lekarskiej zapisano, że przyczyną problemów ze zdrowiem chłopca jest zanieczyszczenie powietrza. Najprawdopodobniej to pierwszy taka diagnoza w Polsce.

Jak polskie województwa walczą ze smogiem?

Od kilku lat w naszym kraju widzimy stały i znaczący wzrost liczby przyjmowanych przez samorządy uchwał antysmogowych. Pierwsza z nich została przyjęta 15 stycznia 2016 roku przez sejmik województwa małopolskiego. Obecnie podobne akty prawne funkcjonują w 14 województwach.

Co daje przyjęcie uchwały smogowej? Pozwala na wdrożenie zakazów dotyczących spalania paliw złej jakości w często przestarzałych kotłach. W małopolsce od 1 maja 2024 obowiązywać będzie całkowity zakaz ich użytkowania. Poza tym, w jej ramach mieszkańcy poszczególnych województw objętych uchwałą mają możliwość otrzymania dopłat do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne i tańsze w użytkowaniu. Wprowadzenie uchwał antysmogowych sprzyja zatem poprawie jakości powietrza poprzez eliminowanie tzw. kopciuchów.

Źródło: smoglab.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.