Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mazowiecka uchwała antysmogowa zostaje 

Mazowiecka uchwała antysmogowa zostaje 

Skarga Prokuratury Krajowej, której celem była mazowiecka uchwała antysmogowa,  została oddalona. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał w mocy uchwałę i określił zarzuty przeciwko niej jako ‘niezrozumiałe’. Jakie uwagi zgłaszała Prokuratura?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Uchwała antysmogowa – przeciwko woli mieszkańców?

Prokuratura Krajowa złożyła skargę do sądu, opierając się na zarzutach dotyczących nieprawidłowości przeprowadzenia konsultacji społecznych przed przyjęciem mazowieckiej uchwały antysmogowej. Czy faktycznie samorząd przyjął akt bez zapytania mieszkańców o zdanie? Jak wynika ze zgromadzonej dokumentacji, konsultacje proponowanego tekstu uchwały zostały przeprowadzone w 2017 r. kiedy to wpłynęło 2200 uwag i wniosków oraz apel o jak najszybsze uregulowanie spraw zanieczyszczenia powietrza podpisany przez ponad 13 000 osób z terenów objętych uchwałą. 

W polskich górach turyści płacą za oddychanie smogiem – raport ujawnia skalę problemu

– Mazowiecki urząd marszałkowski nie tylko zorganizował konsultacje społeczne poprzedzające przyjęcie uchwały, ale w dodatku przeprowadził je w standardach wyższych niż przewiduje ustawa, np. dając obywatelom dłuższy niż wymagany termin na składanie uwag. Wszystkie informacje na ten temat są publicznie dostępne, dlaczego Prokuratura Krajowa nie umiała do nich dotrzeć przed złożeniem skargi?  – skomentował radca prawny Miłosz Jakubowski dla Polskiego Alarmu Smogowego.

W tej sytuacji wyrok sądu nie mógł być inny. Wojewódzki Sąd Administracyjny, po merytorycznym rozpatrzeniu skargi, oddalił ją i nazwał w uzasadnieniu postanowienia ‘niezrozumiałą’. Oznacza to, że mieszkańcy Mazowsza mogą w tym momencie nadal liczyć na ochronę powietrza kontrolowaną przepisami uchwały antysmogowej, choć oczywiście wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Mazowiecka uchwała antysmogowa została przyjęta w październiku 2017 r. Reguluje ona kwestie spalania paliw w instalacjach znajdujących się na terenie województwa. 

Coraz więcej samorządów sprzeciwia się smogowi 

W Polsce od kilku lat widzimy stały i znaczący wzrost liczby przyjmowanych przez samorządy uchwał antysmogowych. Pierwsza z nich została przyjęta przez sejmik województwa małopolskie 15 stycznia 2016 roku. Obecnie podobne akty prawne funkcjonują aż w 14 województwach. Przyjęcie uchwały antysmogowej pozwala na wdrożenie zakazów dotyczących spalania paliw w kotłach na danym obszarze, zwykle podając kryteria jakościowe, jakie muszą być spełnione przez spalany materiał. Zazwyczaj w parze z zakazami idą dopłaty do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne i tańsze w użytkowaniu. Często są także przekazywane  środki finansowe na zwiększenie efektywności energetycznej domostw. Wprowadzenie uchwał antysmogowych pozwala na wyeliminowanie kopciuchów i tym samym do znacznej poprawy jakości powietrza w regionie. 

Źródło: Polski Alarm Smogowy, zdj. główne: pixabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.