1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego. Do czego zostanie wykorzystany?

W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego. Do czego zostanie wykorzystany?

W najbliższych trzech, czterech latach w Polsce ma powstać symulator reaktora jądrowego. Będzie to pierwsze tego typu urządzenie w Europie. Projekt zostanie zrealizowany w ramach Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Symulator reaktora jądrowego ma przede wszystkim szkolić

W środę 31 maja w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz wiceprezes ds. badawczych Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek ogłosili powstanie Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. W ramach tej inwestycji ma powstać również pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego, który rozmiarami będzie przypominał pierwowzór. Kiedy powstanie urządzenie?

 – W perspektywie najbliższych trzech, czterech latmówi cytowany przez PAP minister Czarnek.

Do czego posłuży symulator reaktora jądrowego? Ma przede wszystkim szkolić młodych w kierunku energetyki. Ministerstwo Edukacji i Nauki, Orlen i sześć polskich uczelni miały już dojść w tej sprawie do porozumienia.

– Pierwsza: do naszego porozumienia przystępuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, która za chwilę wraz z Orlen Synthos Green Energy podpisze umowę, której przedmiotem będzie wybudowanie pierwszego w Europie symulatora reaktora jądrowego na potrzeby kształcenia energetyków jądrowych i nżynierów jądrowychdodaje Czarnek.

Według zapewnień polskich władz z urządzenia będą mogli korzystać studenci, którzy rozpoczną w tym roku naukę na kierunku energetyka jądrowa.

Polska elektrownia jądrowa, co o niej wiemy?

W ostatnim czasie pojawia się mnóstwo informacji na temat budowy elektrowni atomowej w Polsce. Co do tej pory wiadomo w tej sprawie?

W listopadzie 2022 roku polski rząd wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni jądrowej w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej dostarczy firma Westinghouse. Umowa pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, a amerykańskim koncernem Westinghouse została podpisana 22 lutego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Jedną z nich ma być pomorze. Pierwszy blok pierwszej elektrowni atomowej w Polsce ma ruszyć już w 2033 roku.

Jaki Polacy mają stosunek do atomu?

Społeczeństwo w naszym kraju przez lata było bardzo sceptyczne, co do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Dziś widać znaczącą zmianę poglądów w tej sprawie. Według sondażu CBOS na koniec 2022 aż 75% Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w kraju, a wpływ na to ma trwająca wojna na Ukrainie.

A co na ten temat sądzą eksperci? Czy elektrownia jądrowa jest potrzebna w naszym kraju?    

 – Atom jest nam konieczny. Pokłady węgla są na wyczerpaniu, znajdują się głęboko, z każdym rokiem górnicy muszą schodzić głębiej pod ziemię, a to wiąże się ze wzrostem zagrożenia, ciężkimi warunkami pracy i kosztami.  OZE nie wystarczą, bo słońce przerywa produkcję energii fotowoltaicznej 365 razy w roku, a wiatr wieje kiedy chce – nie wtedy gdy go potrzebamówił w wywiadzie dla Świata OZE dr. inż. Andrzej Strupczewski, prof. Narodowego Centrum Badań Jądrowych i wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energetyki Nuklearnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.