Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektrownia jądrowa w Polsce. Jest umowa na prace przedprojektowe

Elektrownia jądrowa w Polsce. Jest umowa na prace przedprojektowe

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały umowę na prace przedprojektowe w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce z amerykańskim spółkami Westinghouse Electric Company i Westinghouse Electric Poland. Ma ona powstać w województwie pomorskim.

BANER MOBILEB1
Reklama

Umowa na prace przedprojektowe podpisana

Umowa pomiędzy spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a amerykańskim koncernem Westinghouse została podpisana w środę, 22 lutego w  Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W spotkaniu uczestniczyli prezes PEJ Tomasz Stępień, prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik, szef działu Energy Systems w Westinghouse David Durham oraz minister klimatu i środowiska Anna Moskwa i ambasador USA w Polsce Marek Brzezinski.

Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych, m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa, programu kontroli jakości, oraz identyfikację potencjalnych dostawców, z naciskiem na firmy z Polski. Zgodnie z treścią dokumentu strony będą mogły zacząć pierwsze prace przedprojektowe, zanim dojdzie do uzgodnienia umowy wykonawczej. Kontrakt obejmuje także przygotowanie zasad zewnętrznego finansowania projektu, czyli wstępne oszacowanie jego wartości.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

 Podpisana dziś umowa to kolejny ważny krok w budowie elektrowni jądrowej w naszym kraju. Energia jądrowa to przyszłość Polski, droga do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i ważny komponent naszego miksu. Ta strategiczna inwestycja, którą realizujemy zgodnie z harmonogramem, będzie miała wpływ na przyszłe ceny prądu. Pozwoli też na czystą, bezpieczną i własną energię oraz impuls rozwojowy dla szeregu polskich firm, dostawców i innych partnerów. Elektrownie wpłyną pozytywnie na rynek pracy i polską gospodarkę – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Elektrownia jądrowa w Polsce – harmonogram

Zgodnie z zapowiedziami prezesa PEJ jeszcze w tym roku ma zostać podpisana pierwsza umowa na projektowanie elektrowni. Co dalej? A przede wszystkim kiedy rozpocznie się budowa elektrowni? Szefowa resortu mówi, że projekt idzie  zgodnie z planem, a decyzja środowiskowa jest projektowana.

Projekt jest nie tylko zgodny z harmonogramem, ale w trybie przyspieszonym, i takie tempo obiecujemy, wspólnie z naszymi partnerami, do końca tego projektu utrzymać. Tak, żebyśmy mogli co najmniej te 3750 MWe dostarczyć do polskiego systemu energetycznego w 2032, a w 2026 rozpocząć wspólną budowęmówiła Anna Moskwa.

Uspokoiła również, że konsultacje środowiskowe z zagranicznymi partnerami kończą się pozytywnie.

Przypomnijmy, że w grudniu cztery kraje związkowe ze wschodnich Niemiec (Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Berlin) wezwały Polskę do wstrzymania projektu budowy elektrowni.

Preferowaną lokalizacją jest Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim w województwie pomorskim.

Co Polki i Polacy myślą o atomie?

W listopadzie 2020 roku na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadzone zostało badanie dotyczące nastawianie Polek i Polaków do budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

62,5% ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, przy czym 31,7% robi to w sposób zdecydowany. Przeciwnicy tego pomysłu stanowią 31,6%, z czego 16% badanych jest temu zdecydowanie przeciwnych, a 15,6% jedynie w sposób umiarkowany. 5,9% osób nie miało zdania w tym temacie i nie potrafiło wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

Według badania większymi przeciwniczkami energetyki jądrowej są kobiety, a zwolennikami – mężczyźni. Większe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyrażają osoby młodsze (15-49 lat). Zwolennikami budowy elektrowni jądrowych są częściej mieszkańcy największych aglomeracji tj. powyżej 100 tys. mieszkańców (69,8%). Przeciwnikami natomiast osoby zamieszkujące wsie i małe miasta – liczące do 5 tys. mieszkańców (odpowiednio 38% i 40%).

Istotne jest, że niemal co druga osoba (46%) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania. 51,4% wyraża sprzeciw wobec tego rozwiązania, przy czym aż 32% wyraziło swój sprzeciw w sposób zdecydowany.

Większość Polaków (75,1%) uważa temat budowy elektrowni jądrowej za ważny, przy czym dominują odpowiedzi umiarkowane (52,8%). Dla 22,3% temat ten wydaje się być szczególnie istotny. Co czwarty obywatel uznaje tą tematykę za nieważną (23,4%).

Aż 70% Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Zbliżony odsetek jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju (72,6%).

Wiatraki, atom czy dotacje? Jak Polacy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju?

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

Anna Moskwa w czasie konferencji zwróciła uwagę, że Polska i Stany Zjednoczone w ostatnich latach zdecydowanie wzmocniły swoją współpracę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Jednym z działań w ramach tej współpracy jest właśnie budowa elektrowni jądrowej.

Szafowa resortu powołała się na wyniki z niedawnych badań społecznych. Wynika z nich, że bezpieczeństwo energetyczne, które w poprzednich latach praktycznie nie pojawiało się w świadomości Polaków, dziś zajmuje trzecie miejsce.

Atom jest nam konieczny. Pokłady węgla są na wyczerpaniu, znajdują się głęboko, z każdym rokiem górnicy muszą schodzić głębiej pod ziemię, a to wiąże się ze wzrostem zagrożenia, ciężkimi warunkami pracy i kosztami.  OZE nie wystarczą, bo słońce przerywa produkcję energii fotowoltaicznej 365 razy w roku, a wiatr wieje kiedy chce – nie wtedy gdy go potrzeba – mówił w wywiadzie dla Świata OZE dr. inż. Andrzej Strupczewski, prof. Narodowego Centrum Badań Jądrowych i wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energetyki Nuklearnej. 

źródło: PAP, Bankier.pl, gov.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

fot. Canva, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.