1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska doczeka się energii atomowej? Wiemy, gdzie powstanie pierwsza elektrownia jądrowa

Polska doczeka się energii atomowej? Wiemy, gdzie powstanie pierwsza elektrownia jądrowa

Pierwsza polska elektrownia jądrowa prawdopodobnie powstanie w gminie Choczewo w województwie pomorskim. Badania nad wyborem miejsca prowadzono od 2017 roku. Nadmorska gmina okazała się najlepsza pod względem wymagań środowiskowych. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Polska potrzebuje energii atomowej

Chociaż wokół elektrowni jądrowych krąży wiele kontrowersji, nie ma wątpliwości, że jej wdrożenie jest potrzebne do przeprowadzenia sprawnej transformacji energetycznej.

Polska dąży do dywersyfikacji swojego miksu energetycznego, a wskazanie preferowanej lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest tego dowodem. Wykorzystanie tego bezpiecznego, zeroemisyjnego i stabilnego źródła wytwarzania energii, jakim jest energia jądrowa, zapowiadaliśmy od początku i potwierdziliśmy w strategicznych dokumentach m. in. w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku i Programie Polskiej Energetyki Jądrowejpowiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. 

Według ostatnich badań Ministerstwa Klimatu i Środowiska, budowę elektrowni jądrowych w Polsce popiera 74% Polaków. 

Pierwsza elektrownia jądrowa powstanie nad morzem

Po 4 latach badań środowiskowych, wyznaczono preferowane miejsce, w którym stanąć ma pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Lokalizacja Lubiatowo-Kopalino konkurowała z Jeziorem Żarnowieckim. Zwyciężyła gmina Choczów. 

MsENY4VWMm2Njfn4 C1tnFyS4Ruv7aR2gGCLcSaEHFsORTKZRz0fTNGIky3 v33dahdNVUS3ciaTlscC7bOXTLZAWKlkHBaxdwFwgpvHS 0dff2g9vpHeMAItAG4mH4g77ixX co
Dokładna lokalizacja pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej/źródło:ppej.pl

Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000 oraz obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak na przykład sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe. Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim  – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Polskich Elektrowni Jądrowych. 

Badania dotyczyły również tego, jak elektrownia jądrowa będzie wpływać na otaczające ją środowisko przyrodnicze oraz mieszkańców. Na początku procesu rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca. 

Jakie wady ma wybrana lokalizacja? 

Wybudowanie bloków elektrowni jądrowej o łącznej mocy 3 GW będzie wymagało wybudowania wspierających sieci przesyłowych. Umiejscowienie elektrowni na plaży wydaje się rozsądnym rozwiązaniem – bliski dystans do morza ułatwi budowę i późniejsze chłodzenie bloków. Mimo wszystko, efektem będzie zawłaszczenie cennego turystycznie kawałka wybrzeża. 

Nasza gmina stanie się energetycznym centrum Polski. Będziemy mieć dużo inwestycji sieciowych, ale zwrócą się one w postaci inwestycji i podatków dla naszej gminyzapewnia wójt Choczewa.

Wybór preferowanego miejsca to jeszcze nie koniec przygody…

Kiedy w Polsce pojawi się energia atomowa?

Pomimo chwilowego entuzjazmu, budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce nadal stoi pod znakiem zapytania. Przed realizacją inwestycji, Polskie Elektrownie Jądrowe muszą ubiegać się o uzyskanie decyzji administracyjnych. Co więcej, nadal nie znany jest dostawca technologii potrzebnej do konstrukcji elektrowni jądrowej. PEJ milczy też na temat miejsca składowania odpadów radioaktywnych. 

Według Polityki Energetycznej Polski, pierwsza elektrownia jądrowa o mocy 1-1,6 GW ma stanąć do 2033 roku. 

Źródła: Polskie Elektrownie Jądrowe, OKO.press, rp.pl, 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.