Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tauron stawia kolejne panele. Rośnie jedna z największych farm PV w Polsce 

Tauron stawia kolejne panele. Rośnie jedna z największych farm PV w Polsce 

Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach składa się już z 60 tys. paneli fotowoltaicznych. Docelowo elektrownia ma osiągnąć moc 100 MW, co da jej miejsce największej inwestycji fotowoltaicznej Taurona. Energia zebrana przez panele popłynie do odbiorców już w tym roku. W pierwszej kolejności planowane jest uruchomienie 37 MW. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tauron postawił 60 tys. paneli PV

W Mysłowicach powstaje jedna z największych farm fotowoltaicznych w kraju, której wykonawcą jest Tauron. Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu tego 2022 roku. Od tamtego czasu na zrekultywowanych terenach składowisk odpadów paleniskowych postawiono już 60 tys. paneli. Łącznie instalacja ma osiągnąć moc 100 MW.

Plan budowy farmy PV zakładał dwa etapy. W pierwszym do eksploatacji zostanie oddane około 37 MW. To ma się odbyć już w 2023 roku. Kolejnym krokiem ma być dobudowa instalacja o mocy bliskiej 60 MW. 

Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA, w tej chwili w budowie mamy cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 140 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

– Przywracanie terenom poprzemysłowym ich wcześniejszej funkcji, przynosi podwójną korzyść środowiskową. Z jednej strony tereny, które dotychczas funkcjonowały jako nieużytki zyskują kolejne życie, z drugiej – pełnią istotną rolę w procesie produkcji zielonej energiidodaje.

Farma zasili całe miasto

Pierwsza energia oddana do użytku będzie produkowana przez 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450Wp każdy. Łącznie zajmą one powierzchnię 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej.

Producent podaje, że instalacja fotowoltaiczna w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii. To roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta. W dodatku pozwoli to na ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.

Na realizację pierwszego etapu farmy PV w Mysłowicach Tauron otrzymał 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln zł kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dołączenie do sieci

Farma zostanie przyłączona do rozdzielni elektroenergetycznej 110 kV należącej do TAURON Dystrybucja, zlokalizowanej przy Elektrowni Jaworzno. Ułożone zostaną trzy równoległe linie kablowe 110 kV. Linia w całości przebiegała będzie pod ziemią. W tym celu konieczne jest wykonanie przewiertów, m.in. pod nasypem kolejowym, ulicą Promienną w Jaworznie oraz rzeką Przemszą, która biegnie w pobliżu farmy.

Przewiert pod Przemszą został już zrealizowany, ma długość 104 m i przebiega 3 metry poniżej dna rzeki. Dzięki zatrudnieniu wyspecjalizowanej firmy, całość prac wykonano w ciągu jednego dnia. Średnica przewiertu wynosi około 40 cm, podaje Tauron.

W miejscach, gdzie kabel układany będzie w wykopie, do tej pory ułożono 2 km rur osłonowych, do których zostaną wciągnięte kable 110 kV. Na terenie samej farmy układane jest okablowanie niskiego oraz średniego napięcia. Zakres okablowania niskiego napięcia wykonano w 95 procent, ułożono również rury osłonowe, do których wciągnięte zostaną kable średniego napięcia, ich dostawa na teren budowy planowana jest na drugą połowę lutego. Na farmie trwa również montaż inwerterów, dotychczas zamontowano ich 80 ze 140.

Zielona strategia Taurona 

W 2025 roku Tauron planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

W obrębie samej energetyki wiatrowej Tauron chce podwoić liczbę wiatraków do 2025, a w 2030 roku planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwiać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Źródło: mat. prasowy 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.