Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Polsce powstaje park OZE o mocy 200 MW. To największy taki projekt w Europie Środkowo-Wschodniej

W Polsce powstaje park OZE o mocy 200 MW. To największy taki projekt w Europie Środkowo-Wschodniej

W Polsce powstaje pierwszy park OZE o mocy 200 MW, który połączy ze sobą energię solarną i wiatrową. To największa inwestycja tego typu w całej Europie Środkowo Wschodniej. Kredytów na budowę projektu w wysokości 886 mln złotych udzieliły Polski Fundusz Rozwoju oraz konsorcjum banków. Farma zacznie produkować energię jeszcze w 2023 roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Pierwszy park OZE w Polsce 

W województwie wielkopolskim powstaje Kleczew Solar&Wind, czyli pierwszy park OZE w Polsce, jednocześnie będący największym tego typu projektem w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Wieloskalowa elektrownia będzie łączyć energię solarną i wiatrową. 

W pierwszym etapie realizacji budowy, do sieci zostaną przyłączone panele PV n-type o mocy 193 MW oraz turbiny wiatrowe o mocy 12 MW. Energia produkowana przez park OZE ma odpowiadać zapotrzebowaniu 100 tysięcy gospodarstw domowych. W przyszłości hybrydowa farma ma zostać powiększona o kolejne 250 MW, a także magazyn energii. 

Pierwszy w Polsce park OZE powstaje w Kleczewie na terenach pokopalnianych, gdzie wydobywany był węgiel brunatny. Projekt należy do Grupy Lewandpol, która zarządza także wybudowaną w 2015 roku farmą wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW.

To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostawpowiedział Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding

Banki i Polski Fundusz Rozwoju wspierają budowę parku OZE

Konsorcjum trzech polskich banków – ING Bank Śląski, PKO Bank Polski oraz mBank – udzieliły kredytów na budowę pierwszego parku OZE w Polsce w wysokości 776 mln zł. W ramach finansowania bankowego spółka uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia. 

Wspieranie transformacji środowiskowej i finansowanie proekologicznych inwestycji to dla nas strategiczny kierunek działania. Jako bank jesteśmy nie tylko źródłem wsparcia finansowego, ale również źródłem wiedzy, najlepszych praktyk, innowatorskich rozwiązań w takich obszarach jak zrównoważony rozwój. Cieszymy się, że możemy partnerować jednej z największych inwestycji parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszemu projektowi w Polsce, który łączy energię solarną i wiatrową podkreślił Michał Mrożek, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Finansowanie największego solarno-wiatrowego parku OZE w tej części Europy wspiera również Polski Fundusz Rozwoju, który udzielił pożyczki w wysokości 90 mln zł. Prezes PFR powiedział, że w 2022 roku import paliw kopalnych kosztował Polskę około dwukrotnie więcej niż w poprzednim, dlatego inwestycje w odnawialne źródła energii i wieloskalowe projekty, jak ten realizowany w Kleczewie to szczególnie ważne kroki dla stabilizacji gospodarki i przyspieszania transformacji energetycznej. 

Dynamiczny wzrost fotowoltaiki w Polsce

W 2022 roku zainstalowana moc fotowoltaiki w krajach Unii Europejskiej wzrosła o 41,4 GW. To wystarczająco, aby zasilić 12,4 mln gospodarstw domowych i zastąpić 102 tankowce z LNG, twierdzi SolarPower Europe. Dużą część tego wyniku stanowi moc przyłączona w ubiegłym roku do polskiej sieci. 

W minionym roku Polska zainstalowała  4,9 GW energii ze słońca, co oznacza wzrost o 29% w porównaniu z 2021 rokiem. To dało nam trzecie miejsce wśród wszystkich krajów UE, zaraz po Niemczech i Hiszpanii. Na znaczący przyrost mocy z fotowoltaiki w Polsce w 2022 roku wpływ miały: 

  • zmiana systemu rozliczeń w kwietniu br., która przyspieszyła mikroinstalacje w pierwszym kwartale br. 
  • dotacje do fotowoltaiki dla gospodarstw domowych, 
  • wysokie ceny energii elektrycznej. 

Źródło i fot. główna: mat.prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.