Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tauron buduje farmę wiatrową. Energia dotrze do 35 tysięcy mieszkańców

Tauron buduje farmę wiatrową

Tauron buduje farmę wiatrową. Energia dotrze do 35 tysięcy mieszkańców

Na terenie budowy elektrowni wiatrowej Piotrków posadowiona została pierwsza turbina. Na miejsce przewożone są także komponenty 14 kolejnych. Energia elektryczna z farmy popłynie już jesienią tego roku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Tauron buduje farmę wiatrową

Farma wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi potrzebę na energię 35 tysięcy gospodarstw domowych. Tauron buduje farmę wiatrową od początku 2021 roku, a zakończenie prac planowane jest na jesień 2022 roku. Realizacją zajmuje się Spółka Tauron Zielona Energia, która powołana została do budowy i rozwoju projektów OZE w koncernie.

Pojedyncze śmigło wiatraka ma długość 54 metrów i waży 8,2 tony. Po zmontowaniu średnica rotatora wynosi aż około 110 metrów. Natomiast sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika waży ok. 70 ton.

Farma Piotrków jest realizacją zobowiązań TauronA, dotyczących rozbudowy zeroemisyjnych mocy wytwórczych. W ramach strategii Zielonego Zwrotu TauronA, konsekwentnie rozwijamy nasz portfel aktywów OZE. Przekazujemy do eksploatacji przemysłowe instalacje fotowoltaiczne, inwestujemy w farmy wiatrowe, a każdego roku przyłączamy do sieci elektroenergetycznej tysiące nowych prosumentów mówi Patryk Demski, wiceprezes zarząd Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju.

Farma wiatrowa w Piotrkowie

W grudniu 2020 roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Piotrków poprzez nabycie spółki WIND T1, która rozwijała inwestycję o mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składa się 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Pierwsza z nich została właśnie zmontowana.

Możemy powiedzieć, że kolejny istotny krok budowy farmy wiatrowej w Piotrkowie został rzeczywiście zrealizowany. Powstała pierwsza turbina wiatrowa, takich turbin będzie zbudowanych jeszcze 14. Przy budowie farmy zaangażowany jest zespół projektowy w naszej spółce, a także ekipa ponad 100 osób na placu budowy mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu Tauron Zielona Energia.

Zobacz więcej inwestycji Taurona:

źródło i zdj. główne: Tauron

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.