Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Białe dachy w Barcelonie. Rozwiązanie naukowców na problem miejskich wysp ciepła 

Białe dachy w Barcelonie. Rozwiązanie naukowców na problem miejskich wysp ciepła 

Fale upałów szczególnie doskwierają w miastach. Z pewnością wiedzą o tym mieszkańcy Barcelony, gdzie gorąco to norma każdego lata. Ale tą sytuację można nieco zmienić… Zdaniem naukowców fale upałów byłyby mniej odczuwalne, gdyby dachy w mieście pomalować na biało. 

Reklama

Ay, que calor! 

Ta informacja może cię zaskoczyć. Ostatnie dane wskazują, że Europa ociepla się dwa razy szybciej niż wynosi średnia światowa. W 2022 roku temperatura na Starym Kontynencie była mniej więcej o 2,3°C wyższa względem okresu preindustrialnego. To największe tempo na całym globie! 

Szczególnie dotkliwie mogą przekonać się o tym Hiszpanie, którzy zmagają się właśnie z drugą falą ekstremalnych upałów w tym roku. Kraj półwyspu iberyjskiego zanotował w tym roku najgorętszy kwiecień w historii z temperaturami sięgającymi prawie 39°C! 

Aktualne prognozy zapowiadają, że najbliższe lato może przynieść rekordowe temperatury (obecny to 47,6°C zanotowany w Córdobie w 2021 roku) i wiele tropikalnych nocy. Nie ominie to miast znajdujących się na północy kraju, czyli m.in. Barcelony. 

Jednak naukowcy mają pomysł, jak obniżyć temperaturę w tym mieście. W dodatku całkiem niskim kosztem… 

Białe dachy w Barcelonie 

Upały są dla Barcelończyków szczególnie doskwierające z powodu miejskich wysp ciepła. O co chodzi? Konstrukcje takie jak budynki, drogi i cała miejska infrastruktura gromadzą ciepło i powoli je emitują, dlatego tak mocno można odczuć miejski skwar w upalne dni. Gęstość zabudowy oraz niewielki procent terenów zieleni, czyli niedobór powierzchni biologicznej czynnej w miejskiej przestrzeni pogłębiają ten problem.

Niemniej naukowcy znaleźli na to rozwiązanie. Chociaż trochę kontrowersyjne. Badacze z Universitat Autònoma de Barcelona zaproponowali, aby dachy w mieście przemalować na kolor biały. To pomogłoby zwiększyć albedo, a w efekcie sprawić, że więcej światła słonecznego byłoby odbijane od powierzchni budynków, a mniej byłoby przez nie wchłaniane. 

Co więcej, według obliczeń badaczy białe dachy byłyby korzystniejszym rozwiązaniem niż zwiększanie terenów zielonych i przyczyniłyby się do zmniejszenia temperatury w mieście o nawet 4,7°C. 

Z jakim odbiorem spotkał się pomysł? 

Zmiana koloru może stanowić rozwiązanie problemu. To może przynieść pozytywne rezultaty. Jednak w obliczu wyzwania związanego z częstszymi i silniejszymi falami upałów potrzebujemy większych rozwiązańpowiedział Adrian Fernandez, działacz Greenpeace cytowany przez Euronews. 

Jak na razie nie zapowiada się, aby władze miasta były przychylne przemalowywaniu dachów i planowały wdrożyć ten plan w życie. 

Źródło: euronews.com 

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.