Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nadchodzą zmiany w kwestii polowań. Jest wypowiedź wiceministra

Nadchodzą zmiany w kwestii polowań. Jest wypowiedź wiceministra

Szykują się duże zmiany w kwestii polowań. Wiceszef resortu klimatu i środowiska, Mikołaj Dorożała, zapowiedział realizację postulatów Koalicji “Niech żyją!” i przedstawił listę ptaków, do których nie będzie wolno już strzelać. 

Reklama

Zmiany w łowiectwie to konieczność

Mikołaj Dorożała udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej, w którym zapowiedział plan wprowadzenia szerokich zmian w kwestii polowań. Mowa między innymi o objęciu niektórych gatunków ptaków zakazem polowań, stosowanie noktowizji podczas łowów oraz ograniczenie polowań zbiorowych. 

Na portalu X (dawniej Twitter), wiceminister Dorożała podkreślił konieczność zmian w łowiectwie i zapowiedział swoje spotkanie z Łowczym Krajowym oraz prezesem Polskiego Związku Łowieckiego.

Będzie realizacja postulatów “Niech Żyją!”

“Niech Żyją!”, to koalicja organizacji pozarządowych i osób prywatnych. W jej skład wchodzą m.in. Greenpeace, stowarzyszenie Otwarte Klatki, Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Fundacja Albatros. 

Na stronie Koalicji, w zakładce o jakże symbolicznej nazwie “Pechowa 13”, znajdziemy listę trzynastu łownych gatunków dzikich ptaków. Aktywiści dążą do ustanowienia moratorium na ich zabijanie. Niektóre z nich zostały wymienione przez wiceministra Dorożałę na liście gatunków, do których nie będzie można strzelać, przekazanej przez niego nowemu Łowczemu Krajowemu. 

Te dzikie ptaki będą chronione

“Chciałbym, by zmiany w tej sprawie zaczęły funkcjonować tak szybko, jak to możliwe”, powiedział wiceminister klimatu i środowiska nawiązując do listy przekazanej Łowczemu. Jakie gatunki dzikich ptaków będą chronione? Dorożała jako przykłady wymienił cyraneczkę (jak opisuje Koalicja, “klejnot pośród bagien”) oraz jarząbka. 

Cyraneczka, to najmniejsza kaczka w Polsce, a właściwie, w całej Europie. Długość jej ciała wynosi ok. 35 centymetrów, a waga, to ledwie 200-500 gram. Cyraneczkę możemy spotkać na terenie pojezierzy – na Pomorzu, w północnej części Wielkopolski i we wschodniej Polsce. Jej najważniejszymi pierzowiskami, czyli bezpiecznymi terenami sprzyjającymi lęgowi, są teren obecnego Parku Narodowego Ujście Warty oraz zbiornik Wonieść – jezioro na terenie woj. wielkopolskiego, otoczone lasami, łąkami i polami uprawnymi. 

cyraneczka
Fot.: niechzyja.pl

Jarząbek z kolei to ptak leśny, który zamieszkuje zwłaszcza wschód i północny-wschód Polski, m.in. teren Puszczy Białowieskiej. Występuje też we wszystkich leśnych parkach narodowych o charakterze górskim oraz niżowym we wschodniej części kraju. Według polskich przepisów, co roku, 1 września, rozpoczyna się sezon polowań na Jarząbki, trwający do końca listopada.

jarzabek
Fot.: niechzyja.pl

Dzikie polowanie

Wiceminister w jednej z wypowiedzi zwrócił uwagę na to, że od 2019 roku w Polsce odstrzelono 1 milion dzików. Miał być to efekt walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Pomimo tej ogromnej liczby odstrzelonych zwierząt, nie widać znaczącej poprawy w walce z ASF, co stwarza potrzebę wprowadzenia zmian w tym aspekcie. Dorożała zapowiedział też rozpoczęcie rozmów w sprawie wprowadzenia okresów ochronnych na lochy. Podczas trwania moratorium nie byłoby można na nie polować.

W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF wprowadzono w Polsce regulacje umożliwiające polowanie z noktowizją. To też znalazło się pod krytyką wiceministra, który zaproponował przyjrzenie się tym przepisom i w przyszłości, być może, ograniczenie tych możliwości. Wówczas stosowanie noktowizji miałoby być dopuszczone jedynie między czerwcem a końcem sierpnia, gdy trwają żniwa, a rolnicy zgłaszają szkody. 

W styczniu pisaliśmy o tym, że Komisja Europejska zaproponowała osłabienie statusu ochronnego wilka w ramach Konwencji Berneńskiej. Jest to najstarsza międzynarodowa umowa o ochronie dzikiej fauny i flory. W jej ramach wilk objęty jest gatunkiem “ściśle chronionym”, co oznacza, że nie można ich zabijać, choć istnieją od tego wyjątki. KE zaproponowała zmianę statusu zwierzęcia na “chroniony”, co miałoby otworzyć furtkę do polowania na ten gatunek. Mikołaj Dorożała odniósł się bezpośrednio do kwestii polowania na wilki i propozycji zniesienia obowiązującego w Polsce zakazu. Wiceminister krótko i konkretnie odpowiedział, że aktualnie “nie ma na stole takiego pomysłu”. Wilki zatem pozostaną pod ochroną. 

Źródło: pap.pl, gdos.gov.pl, niechzyja.pl
Fot.: bing.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.