webinar32 soze
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Blisko 500 milionów dotacji na OZE. NFOŚiGW uruchomił dwa nabory

Blisko 500 milionów dotacji na OZE. NFOŚiGW uruchomił dwa nabory

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił dwa nabory wniosków dla przedsiębiorców, oferując wsparcie na projekty związane z efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii (OZE). Łączna pula środków wynosi ponad 477 milionów złotych.

Reklama

NFOŚiGW uruchamia dwa nabory

Od 23 sierpnia można składać wnioski o dotacje w ramach programu priorytetowego “Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS)” – ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Pierwszy nabór – poprawa efektywności energetycznej

Program podzielony jest na dwie części – obie skierowane są do przedsiębiorców. O dofinansowanie w ramach części pierwszej programu pn. Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach mogą ubiegać się średnie przedsiębiorstwa.

Nabór wniosków odbywa się w trybie konkurencyjnym i dotyczy takich rodzajów inwestycji, które mają na celu wspomóc poprawę efektywności energetycznej firm. Do nich zaliczają się między innymi:

  • modernizacja energetyczna budynków zakładowych;
  • podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych;
  • zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładach, ciągów transportowych oraz systemów pomocniczych; 
  • instalacja urządzeń OZE z magazynami energii;
  • instalacja urządzeń do produkcji, magazynowania, transportu wodoru odnawialnego.

Z zakresu kwalifikowania wyłączone są indywidualne kotły zasilane paliwami kopalnymi. Jest to związane z celem programu, który poza poprawą efektywności energetycznej ma za zadanie wspomóc redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz transformację gospodarki w kierunku przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym.

Pierwszy nabór – budżet i formy wsparcia

W ramach programu można ubiegać się o wsparcie w postaci pożyczki:

  • na warunkach preferencyjnych (z umorzeniem) ze środków Funduszu Spójności;
  • na warunkach rynkowych ze środków krajowych (NFOŚiGW).

Przy tym obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF FS i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 100% kosztów kwalifikowanych – przy zachowaniu wyjątków opisanych tutaj.

Na budżet programu składają się środki pochodzące z Funduszu Spójności (86 milionów złotych) oraz ze środków krajowych NFOŚiGW (ponad 15 milionów złotych).

Jak składać wnioski?

Sposób składania wniosków jest spójny dla obu części programu. Dokumenty wysyła się wyłącznie w postaci elektronicznej za sprawą Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Warto pamiętać, że wnioskodawca może złożyć wyłącznie jeden wniosek o dofinansowanie dla tego samego przedsięwzięcia. 

Nabory odbywają się w trybie konkurencyjnym od 23 sierpnia do 12 grudnia 2024 roku.

Drugi nabór – zasady

Druga część programu nosi krótką nazwę: Wsparcie OZE. Jak wskazuje, jej celem jest w głównej mierze wsparcie instalacji odnawialnych źródeł energii. 

Ostatecznymi odbiorcami wsparcia są przedsiębiorcy, którzy mogą uzyskać dofinansowanie do takich przedsięwzięć, jak:

  1. budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa OZE w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej (z wyłączeniem samodzielnych magazynów na biometan);
  2. budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.

Drugi nabór – budżet i formy wsparcia

Na budżet programu składają się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w wysokości 300 milionów złotych oraz środki krajowe (ponad 76 milionów złotych NFOŚiGW). 150 milionów pochodzących z EFRR oraz ponad 38 milionów z NFOŚiGW została przeznaczona na realizację inwestycji opisanych w punkcie pierwszym powyżej. Druga połowa zasili przedsięwzięcia z zakresu drugiego punktu.

Dofinansowanie będzie udzielone w formie:

  • dotacji udzielanych ze środków UE – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
  • pożyczek preferencyjnych ze środków (EFRR);
  • pożyczek ze środków krajowych (NFOŚiGW).

Podobnie jak w przypadku pierwszej części programu, obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF EFRR, dotacji IF EFRR i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 100% kosztów kwalifikowanych, przy zachowaniu wyjątków, opisanych tutaj

Źródła: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Fot.: canva.com (tapanakorn; grapix2)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.