Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele perowskitowe w Twoim domu? Komercjalizacja rewolucyjnej technologii ruszyła

Panele perowskitowe w Twoim domu? Komercjalizacja rewolucyjnej technologii ruszyła

Panele perowskitowe w Twoim domu? Komercjalizacja rewolucyjnej technologii ruszyła

Dwie firmy z różnych części świata ogłosiły w ostatnim czasie komercjalizację fotowoltaicznych paneli perowskitowych. Angielskie Oxford PV dokonało pierwszej dostawy paneli łączących perowskity z krzemem. Z kolei angielska spółka Halocell Energy już niedługo ma wypuścić na rynek małe fotowoltaiczne paski, które będą przeznaczone do użytku wewnętrznego.

Reklama

Perowskity – rewolucyjna technologia na rynku PV

Perowskity stanowią przyszłość fotowoltaiki. Jak wskazują prowadzone na całym świecie badania, materiał ten może znacząco zwiększyć wydajność paneli słonecznych, a ponadto ma szersze zastosowanie niż używany dziś powszechnie krzem. Moduły perowskitowe mogą być elastyczne, a także produkować energię ze światła innego niż słoneczne, np. z odbitego blasku księżyca czy nawet światła sztucznego.

Na łamach naszego portalu regularnie donosimy o nowych osiągnięciach związanych z rozwojem perowskitowej fotowoltaiki, jednak, poza małymi pilotażami, technologia ta nie opuściła jak do tej pory laboratoriów. Przynajmniej do niedawna, bowiem na początku września dwie firmy zajmujące się wdrażaniem technologii perowskitowych poinformowały o komercjalizacji oferowanych przez nich rozwiązań.

Hybrydowe panele od brytyjskiej firmy

Anglicy z Oxford PV działają na rynku od niemal 15 lat. W 2010 roku firmę tę założył prof. Henry Snaith z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Kilka lat temu firma rozpoczęła produkcję paneli perowskitowych w niemieckiej miejscowości Brandenburg an der Havel. Wytwarzane w Niemczech moduły nie są złożone wyłącznie z perowskitów – to rozwiązanie hybrydowe, łączące technologię krzemowe z nowym materiałem.

Badaczom z Oxford PV udało się opracować ogniwa perowskitowo-krzemowe działające z wydajnością 26,9%. Te, które niedawno trafiły do sprzedaży, mają jednak nieco niższe osiągi, bo na poziomie 24,5%. 5 września brytyjska firma poinformowała, że 72 hybrydowe panele tego typu trafiły do klienta w Stanach Zjednoczonych. Według Oxford PV, ich technologia pozwala na wyprodukowanie 20% więcej energii niż w przypadku standardowych modułów krzemowych.

Perowskity zasilą elektroniczne cenówki w sklepach

Do wypuszczenia na rynek perowskitowego ogniwa PV przygotowuje się również australijska firma Halocell Energy. Australijczycy nie stawiają jednak na pełnowymiarowe moduły hybrydowe, ale wykonane z czystego perowskitu małe elastyczne panele o długości zaledwie 7 cm. Urządzenie mają być przeznaczone do użytku wewnętrznego, np. zasilania elektronicznych cenówek w supermarketach.

Na razie Halocell Energy produkuje swoje moduły na małą skalę, jednak stopniowa komercjalizacja rozwiązania ma pozwolić na otwarcie fabryki w mieście Wagga Wagga (ok. 400 km na południowy zachód od Sydney), która będzie produkować nawet 70 milionów minipaneli rocznie.

– Czytaj także: Polska fizyczka i jej zespół finalistami konkursu European Inventor Award 2024. Panele PV lekkie jak śnieg

Źródła: pv-magazine-australia.com, oxfordpv.com

Fot. Oxford PV, Hallocell Energy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.