Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pozew przeciwko koncernom naftowym. Rządzący domagają się 1 mld na pokrycie strat spowodowanych przez katastrofy klimatyczne 

Pozew przeciwko koncernom naftowym. Rządzący domagają się 1 mld na pokrycie strat spowodowanych przez katastrofy klimatyczne 

Położona na Oceanie Atlantyckim wyspa zmaga się ze skutkami zmian klimatycznych. Odbudowę zniszczeń i stawianie nowych umocnień wyceniono na 1 mld dolarów. Rządzący chcą uzyskać te środki od koncernów energetycznych.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Próba wyłudzenia czy sprawiedliwość? 

Portoryko wniosło pozew przeciwko firmom wydobywającym paliwa kopalne, oskarżając je o wprowadzanie w błąd opinii publicznej w sprawie postępujących zmian klimatycznych. Rząd uważa, że dezinformacja ze strony naftowych gigantów wpłynęła na opóźnienie transformacji energetycznej, a tym samym przyczyniła się do katastrofy klimatycznej. Obecnie Portoryko zmaga się z skutkami gwałtownych burz i huraganów, stąd wniosek o odszkodowanie w wysokości 1 miliarda dolarów. Wśród pozwanych firm znalazły się m.in.: ExxonMobil, BP, Chevron, Shell czy ConocoPhillips. 

W skardze złożonej w San Juan, Departament Sprawiedliwości Portoryko stwierdza, że firmy naruszyły prawo handlowe, promując paliwa kopalne bez odpowiedniego ostrzeżenia o zagrożeniach. Badania prowadzone przez komisję śledczą wykazały, że spółki te wiedziały o tym jaki wpływ ich działalność ma na zaostrzenie ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz naruszenie linii brzegowej wyspy. Mimo to przez lata nie zdecydowały się na redukcję emisji CO2 i inwestycję w zrównoważony rozwój. 

Tragiczne skutki huraganu Maria 

Swoją decyzję Porotryko uzasadnia spodziewanymi wydatkami na walkę ze zmianami klimatycznymi. Sama suma 1 miliarda również nie jest przypadkowa. Według szacunków właśnie tyle rząd będzie musiał wydać na pokrycie strat spowodowanych przez zjawiska takie jak huragan Maria, który w 2017 roku zabił tysiące osób i spowodował wielomiesięczne problemy z dostawami prądu.

W pozwie zwrócono się do oskarżonych o wpłacenie środków na fundusz, który miałby zostać wykorzystany do łagodzenia skutków zmiany klimatu oraz opłacenia środków mających na celu wzmocnienie infrastruktury Portoryko, w celu zabezpieczenia jej przed przyszłymi kataklizmami.

– To ważniejsze niż kiedykolwiek, aby urzędnicy stanęli przeciwko przemysłowi paliw kopalnych w imieniu swoich społeczności. Ludzie z Portoryko zasługują na zwycięstwo w sądzie, aby pociągnąć Big Oil do odpowiedzialności – powiedział Richard Wiles, prezes Center for Climate Integrity. 

Jak zmiany klimatu zmieniają wyspę?

Zmiany klimatyczne wpływają przede wszystkim na zwiększenie częstotliwości i siły huraganów przetaczających się przez wyspę. Powstawaniu takich zjawisk sprzyja rosnąca temperatura oceanów. W ciągu ostatnich 40 lat ocean wchłonął 90% ciepła pochodzącego z globalnego ocieplenia wywołanego emisją gazów cieplarnianych. Wysoka temperatura gromadzi się w pobliżu wody, co może sprawiać, że burze są bardziej intensywne, a prędkość wiatru większa. 

Przez rosnącą średnią temperaturę powietrza wydłuża się również okres, w którym huragany mogą się pojawiać. Zazwyczaj był to lipiec, dzisiaj coraz częściej mamy do czynienia z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi w sierpniu oraz we wrześniu. 

– Centralny i wschodni Atlantyk tradycyjnie stają się bardziej aktywne w sierpniu, częściowo dlatego, że temperatury oceanów miały czas, aby wzrosnąć i zasilić rozwijające się systemy. Zazwyczaj temperatury oceanów w czerwcu i lipcu nie są wystarczająco wysokie, aby pomóc systemom tropikalnym w rozwoju – wyjaśnia WMO.

Zobacz też: RAPORT IPCC: Zmiany klimatu są poważnym zagrożeniem dla życia ludzi i planety. Skutki mogą być nieodwracalne

Źródła: theverge.com 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.