Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krok bliżej do bezpieczeństwa energetycznego. Columbus Energy i grupa DTEK realizują kolejne postanowienia umowy

Krok bliżej do bezpieczeństwa energetycznego. Columbus Energy i grupa DTEK realizują kolejne postanowienia umowy

Columbus Energy S.A. zrealizował warunki umowy zawartej ze spółką DRI (DTEK Renewables International B.V.) i sprzedał projekt wielkoskalowego magazynu energii (BESS). Łączna wartość zakończonej transakcji wynosi 29,6 mln euro (ok. 130 mln zł). 

Reklama

Columbus Energy x DTEK

Zgodnie z komunikowaną w lipcu br. transakcją sprzedaży projektu wielkoskalowego magazynu energii (o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh, do spółki DRI (DTEK Renewables International B.V.), Columbus Energy S.A. zrealizował ostatni kamień milowy tego procesu. Projekt magazynu, który ma wygraną aukcję mocy i jest jednym z największych w Polsce, został doprowadzony do statusu RTB (ready to build) i oficjalnie przekazany nowemu nabywcy – spółce DRI. Tym samym Columbus wypełnił warunki umowy, podpisanej w lipcu br., i otrzymał drugą transzę środków za sprzedaż projektu, tj. 70% wartości transakcji. 

– Dotrzymaliśmy obietnicy i zgodnie z  zakładanym terminem zakończyliśmy trudny proces doprowadzenia projektu BESS do statusu RTB – komentuje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. – Było to dla nas duże wyzwanie operacyjne, zwłaszcza że równolegle wdrażaliśmy naszą usługę Columbus Intelligence i realizowaliśmy umowy w ramach programu Czyste Powietrze. Udowodniliśmy tym samym, że jesteśmy wiarygodnym i silnym partnerem biznesowym, co być może otworzy nam drogę do współpracy z Grupą DTEK przy kolejnych wielkoskalowych projektach.

Zgodnie z warunkami umowy, Columbus otrzymał wypłatę drugiej transzy środków z transakcji, tj.20,3 mln euro, oraz zwrot kaucji rynku mocy z tego projektu. Pozyskany kapitał Zarząd Spółki planuje przeznaczyć na spłatę zobowiązań wobec DC24 ASI oraz bieżącą działalność. 

Warto podkreślić, że w ostatnich dniach Columbus zakontraktował projekty magazynów energii o mocy przyłączeniowej 265 MW i pojemności około 1 GWh. Spodziewana wartość przychodów generowanych przez te projekty tylko z rynku mocy (w ciągu 17 lat) jest szacowana na ok. 885,88 mln zł.

Zobacz też: 130 mln zł za magazyn energii w Chrzanowie. Columbus sprzedał projekt ukraińskiemu partnerowi

Transakcje DTEK w Europie w 2024 roku

W styczniu 2024 roku DTEK uruchomił swoje pierwsze projekty energetyczne poza Ukrainą, czyli farmę wiatrową w Ruginoasa o mocy 60 MW oraz elektrownię słoneczną w Glodeni o mocy 53 MW. 

W marcu 2024 roku DTEK Renewables International (DRI), spółka zależna DTEK, podpisała przedwstępną umowę z Columbus Energy na zakup projektu budowy największego w Europie kontynentalnej magazynu energii o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh, zlokalizowanego w gminie Chrzanów. Wartość transakcji oszacowano na około 30 mln euro (ok. 130 mln złotych). 

Dodatkowo, w czerwcu 2024 roku DTEK podpisał umowę z amerykańską firmą Venture Global na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Ukrainy i Europy Wschodniej, co wpisuje się w strategię dywersyfikacji źródeł energii w regionie.

Działania te są częścią strategii DTEK, która zakłada budowę portfela projektów odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 5 GW w Europie do 2030 roku.

Czytaj też: Odnawialne źródła energii w Ukrainie: Czy OZE mogą zwiększyć niezależność energetyczną kraju?

Źródło: gpw.pl, dri-energy.com, cire.pl, money.pl

Fot.: Canva (SwiatOZE, Grafissimo/Getty Images Signature, Kittipong Jirasukhanont/PhonlamaiPhoto’s Images)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.