Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska zapłaci mniejszy podatek od plastiku

Polska zapłaci mniejszy podatek od plastiku

Podatek płacony do unijnego budżetu spadnie w tym roku o 11% – do 471,3 mln euro. Tyle podatnicy zapłacą za opakowania, które nie trafiły do recyklingu. Jest i dobra wiadomość: Polska zapłaci mniej!

Reklama

Czym jest podatek od plastiku?

Od 1 stycznia 2021 r. budżet UE jest zasilany nową opłatą od opakowań plastikowych wytworzonych w kraju członkowskim, których nie poddano recyklingowi. Podatnicy płacą za nienajlepszy stan recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych w gospodarce w swoim kraju. Dotyczy to także Polski.

Podatek od plastiku dla Polski w 2024 roku

– W tym roku doszło do zaskakującej sytuacji: nie było załamania konsumpcji i ilość plastikowych opakowań oddanych do recyklingu raczej nie wzrosła spektakularnie, a Polska zapłaci podatek w wysokości 471,3 mln euro, czyli o 61 mln euro mniej niż przed rokiem – podaje Rzeczpospolita. 

W 2021 roku Polska 372 mln euro tegoż podatku, w 2022 roku 564,9 mln euro, zaś w 2023 roku – 532,2 mln euro.

Wysokość wpłat z tytułu nieprzetworzonego plastiku obliczana jest na podstawie prognoz masy odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi. Wysokość wpłaty zapisywana jest w budżecie UE i na jego podstawie przekazywane są comiesięczne składki. 

Zobacz też: Unia Europejska wprowadza podatek od plastiku. Będzie obowiązywał już od stycznia 2021

Plastik w Unii Europejskiej

W 2021 r. każdy mieszkaniec Unii Europejskiej wytworzył średnio 36,1 kg odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Z kolei całkowita ilość odpadów z tworzyw sztucznych wytworzonych w UE w 2021 r. wyniosła 16,13 milionów ton. Ok. 6,56 miliona ton odpadów z tworzyw sztucznych zostało poddanych recyklingowi.

Tegoroczny raport stowarzyszenia Plastics Europe „Tworzywa sztuczne w obiegu zamkniętym – analiza sytuacji w Europie” ujawnia, że cyrkularne tworzywa sztuczne (czyli takie, które pozostają dłużej w obiegu, więc mają “przedłużone” życie) stanowią obecnie 13,5% wszystkich tworzyw wykorzystywanych do produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie. Europejski system tworzyw sztucznych ma do 2030 roku osiągnąć poziom 25% wykorzystania cyrkularnych surowców w nowych produktach. 

Poziom recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce w 2022 roku wyniósł natomiast 21,2% (co oznacza 452 tys. ton odpadów tworzyw poddanych recyklingowi). Liczba ta wzrosła o prawie 9% w porównaniu z 2018 rokiem.

Czytaj też: Cyrkularne tworzywa sztuczne w Europie: postępy, wyzwania i jak Polska wypada na tle kontynentu?

Źródło: PAP, europapnews.pl, europarl.europa.eu, plasticseurope.org
Fot.: Canva (Magda Ehlers/pexels)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.