Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Unikalny materiał stworzony z myślą o nowej generacji ogniw słonecznych

Unikalny materiał stworzony z myślą o nowej generacji ogniw słonecznych

Naukowcy z University of Technology w Kownie (KTU) z Wydziału Chemii Organicznej opracowali materiał, który oferuje znacznie tańsze rozwiązanie od stosowanego obecnie w hybrydowych ogniwach słonecznych. Efektywność półprzewodników stworzonych przez zespół chemików została potwierdzona przez Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie.

Jak podają naukowcy, odkryty materiał jest znacznie tańszy i proces jego syntezy jest mniej skomplikowany niż obecnie używanego materiału analogowego. Co więcej, oba materiały mają bardzo podobną wydajność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Fizycy ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie zbudowali oraz przetestowali ogniwa słoneczne zawierające półprzewodniki organiczne powstałe w KTU. Testy wykazały znakomite wyniki: efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną wyniosła 16,9 proc. Istnieje tylko kilka półprzewodników organicznych na świecie, które gwarantują tak wysoką sprawność ogniw słonecznych. KTU i Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie zarejestrowały wynalazek w Europejskim Urzędzie Patentowym, a materiał ma być wykorzystywany przy budowie kolejnych ogniw PV.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.