Unikalny materiał stworzony z myślą o nowej generacji ogniw słonecznych

Naukowcy z University of Technology w Kownie (KTU) z Wydziału Chemii Organicznej opracowali materiał, który oferuje znacznie tańsze rozwiązanie od stosowanego obecnie w hybrydowych ogniwach słonecznych. Efektywność półprzewodników stworzonych przez zespół chemików została potwierdzona przez Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie.

Jak podają naukowcy, odkryty materiał jest znacznie tańszy i proces jego syntezy jest mniej skomplikowany niż obecnie używanego materiału analogowego. Co więcej, oba materiały mają bardzo podobną wydajność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Fizycy ze Szwajcarskiego Instytutu Technologii w Lozannie zbudowali oraz przetestowali ogniwa słoneczne zawierające półprzewodniki organiczne powstałe w KTU. Testy wykazały znakomite wyniki: efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną wyniosła 16,9 proc. Istnieje tylko kilka półprzewodników organicznych na świecie, które gwarantują tak wysoką sprawność ogniw słonecznych.

KTU i Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Lozannie zarejestrowały wynalazek w Europejskim Urzędzie Patentowym, a materiał ma być wykorzystywany przy budowie kolejnych ogniw PV.