Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Acciona i SSE celują w polską morską energetykę wiatrową

Acciona i SSE celują w polską morską energetykę wiatrową

Firmy Acciona Energia i SSE Renewables wspólnymi siłami rozwijają już morskie elektrownie wiatrowe w Hiszpanii i Portugalii. Tym razem za cel obierają Polskę! Misją jest wprowadzenie 6 GW mocy pochodzącej z energii wiatrowej do końca dekady.

Reklama

Polska energetyka wiatrowa

Wraz z szybkim rozwojem źródeł odnawialnych na świecie i polska energetyka nie pozostaje w tyle. Pierwszym krokiem będzie wytwarzanie co najmniej 23% zapotrzebowania na energię ze źródeł odnawialnych do 2030 roku, a 28,5% do 2040 roku. Polska energetyka wiatrowa odgrywa w tym procesie ważną rolę, do 2030 roku 5,9 GW mocy będzie pochodzić z morskich elektrowni.

Polska spółka joint venture

W ramach realizacji polskiego celu dotyczącego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej firmy Acciona Energia i SSE Renewables podpisały porozumienie o współpracy, aby sformalizować działającą na polskim rynku spółkę joint venture w proporcjach 50-50. Spółka powstała podczas przyglądania się pomyślnej współpracy firm w Hiszpanii i Portugalii. Obaj partnerzy podpisali również niedawno oddzielne porozumienie o współpracy, aby dalej rozwijać wspólne projekty na Półwyspie Iberyjskim.

Acciona Energia

Acciona Energia jest największym operatorem energetycznym na świecie, który pracuje wyłącznie z energią odnawialną, bez ograniczeń terytorialnych i technologicznych. Misją firmy jest zademonstrowanie technicznej i ekonomicznej wykonalności systemu energetycznego opartego na wykorzystaniu energii odnawialnej jako podstawowego elementu nowej zrównoważonej gospodarki.

Firma jest już bardzo aktywna na polskim rynku energii odnawialnej. Nie tylko jest zaangażowana w nowe projekty morskiej energetyki wiatrowej, ale i obsługuje już polskie lądowe farmy wiatrowe.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze pracy, jaką wykonujemy wspólnie z SSE Renewables. Nasze mocne strony uzupełniają się, a wspólna wizja pozwala nam na szybki rozwój na rynkach w Hiszpanii i Portugalii. Polska jest bardzo obiecującym krajem dla rozwoju energetyki wiatrowej, w której Acciona Energia może się poszczycić ponad piętnastoletnim doświadczeniem, a także lokalnymi zespołami oraz dobrą znajomością rynku. Posiadamy i obsługujemy w Polsce ponad 100 MW mocy pochodzącej z lądowej energetyki wiatrowej, aktywnie pracujemy także nad wieloma nowymi projektami w kraju – powiedział Rafael Mateo CEO Acciona Energia, jak czytamy na cire.pl

SSE Renewables

SSE Renewables są wiodącymi producentami energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz jedną z największych firm zajmujących się sieciami elektroenergetycznymi w Wielkiej Brytanii.

Cieszę się, że możemy rozszerzyć współpracę z Acciona Energia, a tym samym włączyć do naszych wspólnych planów rozwojowych eksploatację morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, obok realizowanych już projektów w Hiszpanii oraz Portugalii. Polski sektor energetyki wiatrowej rozwija się bardzo dynamicznie, zwłaszcza z jasno określonym celem na 2030 r. i ambitnymi planami związanymi z 2040 r. i kolejnymi latami. W SSE Renewables wniesiemy do partnerstwa z Acciona Energia nasze osiągnięcia jako jednego z wiodących światowych deweloperów morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać kolejne projekty energetyki wiatrowej poza naszymi projektami w Wielkiej Brytanii i Irlandii – powiedział  Jim Smith, dyrektor zarządzający SSE Renewables, jak czytamy na cire.pl

Źródło: Acciona Energia, SSE Renewables, cire.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.