AGH Solar Boat modernizuje swoją łódź

O innowacyjnej solarnej łodzi „Baśka” dla portalu ŚOZE opowiedzieli studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, zaangażowani w projekt AGH Solar Boat.

– Tak naprawdę budowanie łodzi to jest bardzo zdywersyfikowana dziedzina nauki i techniki. My to wszystko połączyliśmy i przede wszystkim się zaprzyjaźniliśmy. Zbudowaliśmy to wszystko na zawody w Monte Carlo, gdzie byliśmy już w ubiegłym roku i zajęliśmy 5. miejsce. Teraz sięgamy znacznie wyżej: cały rok poświęcamy na zmodernizowanie naszej „Baśki”, aby w tym roku – podczas zawodów w 2018 roku – powalczyć o najwyższy stopień podium. Czy to się uda? Nie mamy pojęcia, ale jedno jest pewne: zrobimy wszystko, aby to było możliwe, dlatego już dzisiaj ciężko pracujemy i analizujemy to, co się wydarzyło i wiemy, co możemy zrobić lepiej – powiedziała Joanna Maraszek, jedna ze studentek zaangażowanych w AGH Solar Boat Team.

Jednoosobowa łódź „Baśka” zasilana jest energią słoneczną. W całości została zbudowana dzięki pracy ponad 40-osobowego zespołu studentów z krakowskiej AGH. Wykonano ją z kompozytów węglowych, a do jej zasilenia wykorzystano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1000 W. Mniejsze elementy łodzi powstały na terenie pracowni AGH, natomiast 6-metrowy kadłub w stoczni zlokalizowanej pod Rzeszowem. Za realizację projektu odpowiedzialni są członkowie dwóch uniwersyteckich organizacji: Studenckiego Koła Naukowego Eko-Energia (działającego przy Wydziale Energetyki i Paliw AGH) oraz Akademickiego Klubu Żeglarskiego AGH.

Tutaj mamy ukryty silnik, który poprzez wał i przekładnię przekazuje moment obrotowy na śrubę. Pylon wykonany jest z włókna węglowego i żywicy epoksydowej, dzięki czemu osiągamy świetny stosunek wytrzymałości do masy. Tutaj mamy też tajemnicę naszej „Baśki”, czyli hydroskrzydła, które także zostały wykonane z włókna węglowego. Dzięki nim możemy podnieść się nad wodę przy odpowiedniej prędkości i zminimalizować opór, ponieważ jedyne części, które zostaną w wodzie, będą to nasze pylony – podkreślił Daniel Gut z AGH Solar Boat Team.

Dzięki zastosowaniu hydroskrzydeł kontrolowanych przez urządzenia pokładowe solarna łódź „Baśka” będzie mogła osiągnąć prędkość ok. 20 węzłów (37 km/h).

Więcej informacji na temat AGH Solar Boat można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: http://www.solarboat.agh.edu.pl/.

 

 

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!