OZE może pokryć do 80% zapotrzebowania USA na energię elektryczną

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Carnegie Institute for Science w Kalifornii, aż 80% zapotrzebowania Stanów Zjednoczonych na energię elektryczną mogą pokryć systemy solarne i wiatrowe.

„Fakt, że 80% naszego prądu pochodzić może jedynie z wiatru i słońca jest bardzo zachęcający. Jeszcze pięć lat temu ludzie twierdzili, że udział tych źródeł energii w miksie nie może być większy niż 20-30%”, skomentował profesor Steven Davies.

Swoje analizy naukowcy oparli o dane pogodowe z lat 1980 – 2015, a także o geofizyczne ograniczenia w zakresie lokalizacji farm wiatrowych i solarnych. Jeśli kraj miałby korzystać tylko i wyłącznie z OZE, to oprócz rozbudowanej sieci przesyłowej, konieczne byłoby magazynowanie energii elektrycznej na około kilka tygodni roku.

Jeśli jednak odsetek OZE w miksie wyniesie 80%, to system energetyczny może działać bez problemu, przy założeniu odpowiedniej sieci przesyłowej w kraju.

Inwestycje w sieć energetyczną i systemy OZE nie będą tanie, ale są koniecznością, jak mówią naukowcy. Z ich szacunków wynika, że koszty sięgają setek miliardów dolarów, ale spada cena budowy ewentualnych magazynów energii elektrycznej.

„Nasza praca pokazuje, że bezemisyjne źródła energii elektrycznej będą musiały uzupełniać systemy wiatrowe i słoneczne, przynajmniej do momentu, gdy powstanie odpowiednio rozbudowana sieć energetyczna z magazynami energii”, mówi Ken Caldeira z Carnegie i dodaje: „Opcje z jakich możemy skorzystać to między innymi elektrownie atomowe i hydroelektrownie”.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!