OZE może pokryć do 80% zapotrzebowania USA na energię elektryczną

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Carnegie Institute for Science w Kalifornii, aż 80% zapotrzebowania Stanów Zjednoczonych na energię elektryczną mogą pokryć systemy solarne i wiatrowe.

„Fakt, że 80% naszego prądu pochodzić może jedynie z wiatru i słońca jest bardzo zachęcający. Jeszcze pięć lat temu ludzie twierdzili, że udział tych źródeł energii w miksie nie może być większy niż 20-30%”, skomentował profesor Steven Davies.

Swoje analizy naukowcy oparli o dane pogodowe z lat 1980 – 2015, a także o geofizyczne ograniczenia w zakresie lokalizacji farm wiatrowych i solarnych. Jeśli kraj miałby korzystać tylko i wyłącznie z OZE, to oprócz rozbudowanej sieci przesyłowej, konieczne byłoby magazynowanie energii elektrycznej na około kilka tygodni roku.

Jeśli jednak odsetek OZE w miksie wyniesie 80%, to system energetyczny może działać bez problemu, przy założeniu odpowiedniej sieci przesyłowej w kraju.

Inwestycje w sieć energetyczną i systemy OZE nie będą tanie, ale są koniecznością, jak mówią naukowcy. Z ich szacunków wynika, że koszty sięgają setek miliardów dolarów, ale spada cena budowy ewentualnych magazynów energii elektrycznej.

„Nasza praca pokazuje, że bezemisyjne źródła energii elektrycznej będą musiały uzupełniać systemy wiatrowe i słoneczne, przynajmniej do momentu, gdy powstanie odpowiednio rozbudowana sieć energetyczna z magazynami energii”, mówi Ken Caldeira z Carnegie i dodaje: „Opcje z jakich możemy skorzystać to między innymi elektrownie atomowe i hydroelektrownie”.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

KRAKÓW: jak wymienić piec na nowy?

Następny artykuł

AGH Solar Boat modernizuje swoją łódź

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,