Aktualizacja listy beneficjentów dotacji OZE w woj. mazowieckim

Lista beneficjentów unijnego dofinansowania w konkursie dla inwestorów, którzy zamierzają uruchomić projekty wytwarzania energii odnawialnej, została zaktualizowana przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Projektów Unijnych.

Pierwsza lista beneficjentów konkursu na unijne dofinansowanie z działania 4.1 “Odnawialne źródła energii” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego została opublikowana w czerwcu tego roku. Wtedy znalazło się na niej 6 projektów. Wśród nich m.in. budowa dwóch farm fotowoltaicznych, o mocy jednostkowej do 1 MW, w miejscowości Zawady i Tończa. Wartość wszystkich wybranych projektów szacuje się na 13,29 mln zł, poziom dotacji na 5,34 mln zł i koszty kwalifikowane na 9,28 mln zł.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych zaktualizowała jednak listę, która została poszerzona o nowe projekty, przede wszystkim te związane z budową farm fotowoltaicznych. Obecnie unijne dofinansowanie dostaną aż 23 inwestycje o łącznej wartości 52,16 mln zł, dla których dotacja będzie wynosiła 19,4 mln zł, a koszty kwalifikowane szacowane są na sumę rzędu 36,37 mln zł.

Unijną dotację otrzymają m.in.beneficjenci inwestujący budowę farm fotowoltaicznych. Planowane elektrownie słoneczne powstaną np. w Natolinie (Duon Dystrybucja) i Sochaczewie (Trade-Wat). Natomiast za realizację wspomnianych wcześniej farm fotowoltaicznych w Zawadzie i Tończy odpowiadać będą spółki z grupy PGB Energetyka.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.