Albania: rusza budowa okrągłej pływającej farmy fotowoltaicznej

Norweski Statkraft rozpoczął w Albanii budowę pierwszej w tym kraju pływającej farmy fotowoltaicznej. Jej moc może wynieść 2 MW. Instalacja będzie częścią elektrowni wodnej o mocy 72 MW w regionie Elbasan na powierzchni zbiornika Banja. Technologię dostarczyła firma Ocean Sun za 2 miliony euro.

Historia sprzed ponad 1,5 roku

Pierwsze plany o tej instalacji pojawiły się już w 2018 roku, kiedy albańska komórka Statkrafta złożyła propozycję do tamtejszego Ministerstwa Energii. Pierwszy projekt pływającej platformy przedstawiono na początku 2019 roku. Teraz jej montaż w końcu się rozpoczął.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Po otrzymaniu wszystkich zatwierdzeń regulacyjnych, zgłosiliśmy się do Ocean Sun w celu wdrożenia pierwszej fazy projektupowiedział Tom Kristian Larsen, główny doradca Statkraft ds. Strategii IP i zarządzania aktywami.

Taryfa gwarantowana

Pierwsza faza projektu, czyli 500 kW paneli zostanie zamontowanych do końca bieżącego roku. Drugi etap, czyli montaż pozostałych 1,5 MW odbędzie się i zakończy w 2021. Energia z instalacji, zgodnie z prawem albańskim, prawdopodobnie będzie sprzedawana do sieci na zasadach taryf gwarantowanych. Obowiązują one farmy o mocach właśnie do 2 MW.

Technologia Ocean Sun

Jak podaje pv-magazine, szef Ocean Sun, Borge Bjorneklett, jakiś czas temu mówił o patencie na pływającą instalację fotowoltaiczną składającą się z unoszącego się na wodzie pierścienia, który jest zakotwiczony do dna morskiego i posiada 4 punkty cumowania. Konstrukcja może być wykorzystywana w lokalizacjach przybrzeżnych oraz częściowo osłoniętych zbiornikach wodnych. 

Źródło: pv-magazine.com, Fot: Ocean Sun