Alberta wesprze systemy PV kwotą 36 milionów dolarów

21 czerwca bieżącego roku, rząd leżącej na zachodzie Kanady prowincji Alberta oficjalnie uruchomił program dofinansowania sektora fotowoltaicznego. W ramach Programu dla Domowych i Komercyjnych Systemów Solarnych przeznaczone zostanie na dofinansowanie tych inwestycji 36 milionów dolarów. Dzięki tym środkom rząd spodziewa się dołączenia 50 MW nowych mocy PV do końca roku 2019.

W ramach programu właściciele domów mogą otrzymać do 10 tysięcy dolarów – maksymalnie 30% inwestycji – na instalację systemu fotowoltaicznego. Organizacje – firmy i organizacje non-profit – otrzymać mogą do pół miliona dolarów (do 25% kosztów inwestycji).

Wysokość dofinansowania wyliczana będzie w oparciu o moc instalowanego systemu. Ustalono stawkę wynoszącą 0,75 dolara za wat zainstalowanej mocy. Dodatkowo, aby otrzymać środku instalacja musi być certyfikowana przez CSA i spełniać Kanadyjskie normy.

Oprócz nowych mocy OZE program ten ma pozwolić na stworzenie około 900 nowych miejsc pracy. Projekt zakłada, że co roku, dzięki dofinansowaniom, ilość zainstalowanych mocy PV w tej prowincji będzie zwiększała się czterokrotnie – od 8 MW w 2017 do około 140 MW w 2022 roku.

Dodatkowo, w ramach Programu Energetyki Odnawialnej, prezentowanego w listopadzie ubiegłego roku, zainstalowane ma być – już w pierwszej rundzie przetargów – do 400 MW nowych mocy OZE. Program ten ma ściągnąć do prowincji około 7,8 miliarda nowych inwestycji w tym sektorze.