Ałtaj – w pięć lat powstanie pięć wielkich farm słonecznych

Władze Kraju Ałtajskiego podpisały szereg umów, dzięki którym powstanie pięć kolejnych elektrowni słonecznych. Pierwsza ma zostać oddana do użytku jeszcze w 2021 roku, ostatnia – w 2025. Informację przekazał gubernator Wiktor Tomenko.

Umowy zostały podpisane w trakcie tzw. “Forum Gajdarowskiego”, które organizuje Rosyjska Akademia Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej. Inwestycje mają pochłonąć ok. 18 miliardów rubli (1, 11 mld złotych). Obiekty mają powstać w różnych rejonach Kraju Ałtajskiego i mieć moc od 25MW do 40MW.

Nasz region posiada bardzo dobre warunki do inwestycji w energię słoneczną. Obszary stepowe mają wysoki współczynnik nasłonecznienia – powiedział gubernator w rozmowie z dziennikarzami agencji TASS, partnera medialnego Forum. – Krajowe ministerstwo energetyki i przemysłu we współpracy z pozostałymi jednostkami administracji publicznej oraz spółką Avelar Solar Technology i spółką Hevel zaplanowało budowę w rejonach Sławgorodzkim, Kuryńskim, Kulundyńskim, Kałmańskim i Michałowskim. W przypadku niektórych lokalizacji inwestycja jest już w trakcie realizacji, wydano pozwolenia na budowę i podpisano umowy dzierżawy nieruchomości na których powstaną elektrownie” – uszczegółowił. 

Oprócz tego zmodernizowana ma zostać także infrastruktura energetyczna i drogowa wokół powstających elektrowni. Ma to ułatwić prace budowlane inwestorom i funkcjonowanie obiektów po ich wdrożeniu do eksploatacji. Władze są przekonane, że inwestycje te pomogą regionom, w których będą położone – dotychczas słabo rozwiniętych ekonomicznie. Ponadto Kraj Ałtajski jest importerem energii elektrycznej. Produkcja własna zabezpiecza jedynie ok. 70% zapotrzebowania. Dzięki nowym farmom słonecznym, władze ałtajskie spodziewają się redukcji kosztów importu energii i możliwości przeniesienia środków na inne obszary.