Amerykanie zainwestują 84,5 milionów dolarów w elektryfikację transportu

Federalny Urząd Transportu USA (ang. US Federal US Transit) poinformował, że planuje zainwestować 84,5 miliona dolarów w elektryfikację transportu publicznego. Fundusz będzie przeznaczony na 52 projekty realizowane w 41 stanach.

Projekty będą dotyczyły przede wszystkim dzierżawy autobusów z napędem elektrycznym i hybrydowym oraz rozbudowy infrastruktury ładującej. Dla przykładu hrabstwo Broward na Florydzie otrzyma 2,2 miliony dolarów dofinansowania na wymianę tradycyjnych autobusów na autobusy zeroemisyjne oraz rozbudowę niezbędnej infrastruktury. Z kolei Urząd Tranzytowy Lexington w Kentucky otrzyma 2,3 miliony dolarów na zakup bezemisyjnych autobusów elektrycznych oraz współpracę z organizacją badawczą non-profit, aby ocenić korzyści operacyjne i koszty inwestycji w nowoczesne floty autobusowe.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Silvio Marcacci na łamach „Forbes” zauważa, że koszty eksploatacji autobusów elektrycznych zbliżają się do poziomu kosztów ponoszonych przy eksploatacji pojazdów spalinowych w transporcie miejskim, w efekcie czego elektromobilność w komunikacji zbiorowej staje się coraz bardziej konkurencyjna. Samorządy inwestując w ebusy, mogą liczyć na przyszłe oszczędności. Jeśli ceny baterii będą nadal gwałtownie spadać, niesubsydiowany koszt zakupu autobusu elektrycznego może być tańszy od nabycia autobusu spalinowego już za około 7-8 lat.

Władze Chicago twierdzą, że każdy autobus „na prąd” pozwala roczne zyskać oszczędności na poziomie 25 tysięcy dolarów, obcinając wydatki na paliwo.

Trend elektryfikacji rozprzestrzenia się szybko po USA. Nowy Jork, siedziba największej floty autobusowej w Ameryce, będzie posiadała 5700 autobusów elektrycznych do 2040 roku. Los Angeles, druga co do wielkości flota autobusowa w USA, zamieni wszystkie 2300 autobusów na elektryczne pojazdy do 2030 roku. San Francisco z flotą liczącą 1100 autobusów miejskich niedawno ogłosiło, że do 2035 roku transport miejski będzie całkowicie elektryczny.

Źródło: electrive.com, transit.gov, forbes.com