Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amerykańska firma z sektora OZE skarży Polskę

Amerykańska firma z sektora OZE skarży Polskę

Amerykańska spółka Invenergy podała, że rozpoczęła się sprawa przeciwko Polsce przed międzynarodowym sądem arbitrażowym. Dotyczy ona strat spółki – wycenianych na setki milionów dolarów – spowodowanych wycofaniem się naszego kraju ze wsparcia dla wiatraków.

Pomiędzy 2005 a 2015 Invenergy zbudowała w Polsce 11 farm wiatrowych, inwestując w to setki milionów dolarów. Miało to pozwolić naszemu krajowi na zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w miksie energetycznym i zmniejszenie zależności od węgla.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Poczynania obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości spowodowały zahamowanie rozwoju OZE na rzecz przemysłu węglowego. W zeszłym roku, jak przypomina portal phys.org, wprowadzono prawa (m.in. tzw. ustawę odległościową), które realnie uniemożliwiają zarabianie na istniejących farmach oraz budowę nowych instalacji.

Invenergy oskarża nasz rząd o rozpoczęcie „serii skoordynowanych akcji mających na celu zakończenie lub uniknięcie zobowiązań związanych z kontraktami z Invenergy oraz destabilizację środowiska inwestycyjnego dla sektora OZE”. Jak wskazuje spółka wszystkie 11 zbudowanych farm pracuje, ale na skutek zmian w prawie nie przynosi zysków. Kolejne inwestycje zostały wstrzymane. Jak podaje phys.org, Invenergy zwróciło się do międzynarodowego sądu arbitrażowego, ponieważ „wiele polskich firm kontrolowanych przez skarb państwa otwarcie nie respektuje wiążących kontraktów czy wyroków polskich sądów, w tym i Sądu Najwyższego”, które wydały wyroki korzystne dla Invenergy.

Ani premier, ani minister energii rządu PiS nie skomentowali sprawy. Obecny rząd – podobnie jak i poprzedni, zdaniem phys.org, mocno opiera swoją energetykę na krajowych zasobach węgla i niewiele inwestuje w promocję czy budowę systemów OZE oraz innych instalacji mogących zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska. Jak wskazuje phys.org, smog osiąga w Polsce rekordowe poziomy w ostatnich latach. Eksperci szacują, że w naszym kraju z jego powodu rocznie umiera około 50 tysięcy osób.

Portal jednocześnie przypomina, że Polska ma być gospodarzem 24 Szczytu Klimatycznego ONZ w tym roku.

źródło: phys.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.