Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amerykański producent modułów fotowoltaicznych poddaje się po ośmiu latach sporu

Amerykański producent modułów fotowoltaicznych poddaje się po ośmiu latach sporu

350 milionów dolarów odszkodowania ma zapłacić First Solar w ramach ugody, którą firma zawarła ze swoimi akcjonariuszami. Sprawa sięgająca 2008 roku dotyczy zatajenia informacji o poniesieniu kosztów gwarancyjnych za wadliwe moduły fotowoltaiczne.

Reklama

Przegrany proces amerykańskiej firmy

First Solar, amerykańska firma z Arizony jest jednym z największych światowych producentów paneli fotowoltaicznych. Specjalizuje się także w produkcji modułów cienkowarstwowych CdTe. W okresie między czerwcem 2008 a czerwcem 2009 roku First Solar wyprodukowało panele, które szybko trafiły do sprzedaży. U kilku procent z nich stwierdzono wady. 

W tamtym czasie, rynek fotowoltaiczny był w kryzysie, przez który ucierpieli m.in producenci niemieccy oraz amerykańscy, jak choćby First Solar, którego wartość spadła w okresie 2008 – 2012 o około 90 procent. 

FS postanowił wziąć na siebie opłacenie kosztów związanych z dopełnieniem warunków gwarancji na wyprodukowane panele, jednak nie poinformował o tym swoich akcjonariuszy. W 2011 roku koszty gwarancyjne kosztowały firmę około 164 miliony dolarów. Informacje na ten temat zatajono. W konsekwencji akcjonariusze ponieśli dotkliwe straty finansowe. 

Co więcej, kiedy producent przedstawił oficjalne ogłoszenie w tej sprawie, jego notowania na giełdzie spadły o 11 punktów procentowych. W 2012 roku wszczęto postępowanie, w którym akcjonariusze domagali się odszkodowania.

First Solar dopiero teraz zawarł z nimi ugodę. Ma im wypłacić bagatela 350 milionów dolarów odszkodowania. Dzięki temu sprawa ostatecznie nie trafi do sądu. Producenta prawdopodobnie jednak czeka więcej wniosków i negocjacji ugodowych. Według danych finansowych, kapitalizacja First Solar sięga 5,9 mld dolarów. Zarząd obliczył, że w ubiegłym roku FS miał wypracować niecałe 4 mld dolarów przychodu.

zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.