Amerykański producent modułów fotowoltaicznych poddaje się po ośmiu latach sporu

350 milionów dolarów odszkodowania ma zapłacić First Solar w ramach ugody, którą firma zawarła ze swoimi akcjonariuszami. Sprawa sięgająca 2008 roku dotyczy zatajenia informacji o poniesieniu kosztów gwarancyjnych za wadliwe moduły fotowoltaiczne.

First Solar, amerykańska firma z Arizony jest jednym z największych światowych producentów paneli fotowoltaicznych. Specjalizuje się także w produkcji modułów cienkowarstwowych CdTe. W okresie między czerwcem 2008 a czerwcem 2009 roku First Solar wyprodukowało panele, które szybko trafiły do sprzedaży. U kilku procent z nich stwierdzono wady. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

W tamtym czasie, rynek fotowoltaiczny był w kryzysie, przez który ucierpieli m.in producenci niemieccy oraz amerykańscy, jak choćby First Solar, którego wartość spadła w okresie 2008 – 2012 o około 90 procent. 

FS postanowił wziąć na siebie opłacenie kosztów związanych z dopełnieniem warunków gwarancji na wyprodukowane panele, jednak nie poinformował o tym swoich akcjonariuszy. W 2011 roku koszty gwarancyjne kosztowały firmę około 164 miliony dolarów. Informacje na ten temat zatajono. W konsekwencji akcjonariusze ponieśli dotkliwe straty finansowe. 

Co więcej, kiedy producent przedstawił oficjalne ogłoszenie w tej sprawie, jego notowania na giełdzie spadły o 11 punktów procentowych. W 2012 roku wszczęto postępowanie, w którym akcjonariusze domagali się odszkodowania.

First Solar dopiero teraz zawarł z nimi ugodę. Ma im wypłacić bagatela 350 milionów dolarów odszkodowania. Dzięki temu sprawa ostatecznie nie trafi do sądu. Producenta prawdopodobnie jednak czeka więcej wniosków i negocjacji ugodowych. Według danych finansowych, kapitalizacja First Solar sięga 5,9 mld dolarów. Zarząd obliczył, że w ubiegłym roku FS miał wypracować niecałe 4 mld dolarów przychodu.