Anglicy rozwijają flotę dwupoziomowych autobusów na biogaz

Autobusy piętrowe są nieodzownym elementem angielskich miast. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje największa na świecie flota autobusów piętrowych zasilanych biogazem. Do użytku został oddany 53 z nich produkcji Scania, który będzie eksploatowany na drogach miasta Nottingham w środkowej Anglii.

Silniki i podwozia nowych autobusów piętrowych zostały opracowane przez szwedzką Scanię we współpracy z Alexander Dennis, firmą odpowiedzialną za nadwozie pojazdu. „Stanowi to ważny kamień milowy dla Nottingham City Transport (NCT) oraz firmy Scania, ponieważ wspólnie dążymy do zmiany kierunku w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości transportu”, wyjaśnił Mark Oliver, dyrektor generalny ds. sprzedaży floty autobusów Scania UK Bus & Coach. „Jesteśmy pewni, że wielu innych operatorów transportu publicznego w Wielkiej Brytanii będzie się kierować rozwiązaniami z Nottingham”, dodał przedstawiciel Scania. NCT jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w Anglii.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Przy użyciu 53 autobusów piętrowych na biogaz miasto redukuje emisję dwutlenku węgla (CO2) o 3500 ton, tlenków azotu o 35 ton oraz emisję cząstek stałych o 0,75 tony w skali roku. Do 2020 roku miasto planuje zredukować emisje wszystkich zanieczyszczeń o 90%. Użycie biometanu w transporcie redukuje emisję CO2 o 84%.

Biogaz produkowany jest naturalnie w procesie fermentacji beztlenowej i z wykorzystaniem odpadów spożywczych (10 milionów ton odpadów spożywczych trafia na wysypiska każdego roku), odpadów z gospodarstw rolnych i ścieków. Metan emitowany w procesie fermentacji jest wychwytywany i przetwarzany na paliwo. Skład biogazu różni się w zależności od źródła procesu fermentacji beztlenowej.

Angielscy pasażerowie mogą się cieszyć nie tylko „zieloną jazdą”, ale także płynniejszą i cichszą, możliwością ładowania telefonów na pokładzie oraz darmowym WI-Fi 4G. Zastosowanie piętrowych autobusów pozwala na podwojenie pojemności transportu publicznego, nie powodując przy tym korków.

Decydenci Nottingham planują dalsze zamówienia dwupoziomowych autobusów z biogazem oraz zamianę 185 obecnie użytkowanych autobusów na pojazdy spełniające normy emisji Euro 6. Miasto planuje także zakup kolejnych 67 autobusów zasilanych biogazem do 2020 roku.

Źródło: Scania, NCT