Anheuser-Busch zamawia 800 wodorowo-elektrycznych ciężarówek od konkurenta Tesli – firmy Nikola

Tesla niedawno prezentowała swoją elektryczną ciężarówkę, ale firma Anheuser-Busch stawia na konkurencję. Browar ten wybrał Nikola Motor Company jako dostawcę 800 ciężarówek o napędzie wodorowo-elektrycznym. Zamówienie zostało złożone w zaledwie kilka dni po tym, jak firma Nikola pozwała Teslę za naruszenia patentowe.

Pojazd wodorowy Nikoli ma mieć od 800 km do 1800 km zasięgu – dostatecznie dużo, by rozwozić piwo Anheuser-Busch po całych Stanach Zjednoczonych.

Inside the Nikola Two hydrogen-electric semi truck

Fotowoltaika od Columbus Energy

Celem Anheuser-Busch jest wymiana całej dalekozasięgowej floty na zielone pojazdy do 2025 roku. 800 wodorowo-elektrycznych ciężarówek ma im w tym celu pomóc. Nikola podaje, że do 2020 roku wszystkie te ciężarówki mają zostać zintegrowane z flotą spółki.

Obecnie pojazdy te są na etapie prototypu. Jedna ciężarówka ma kosztować nawet do 400 tysięcy dolarów. Tankowanie pojazdu zajmuje około 20 minut.

Nowoczesne, zielone ciężarówki mają pomóc w zrównoważonym rozwoju browaru. „Po pełnej implementacji nowej floty 800 pojazdów emisja związków węgla przez dział logistyki browaru ma spaść o ponad 18% – to odpowiednik ponad 13 tysięcy spalinowych aut pasażerskich na naszych drogach”.

The Nikola Two hydrogen-electric semi truck

Firma Nikola, jak ogłasza na swojej stronie, planuje stworzyć największą na świecie sieć stacji tankowania wodoru. CEO spółki, Trevor Milton informował, że bardzo cieszy się z partnerstwa z amerykańskim browarem.

„Do 2028 roku planujemy mieć 700 stacji tankowania wodoru w całych USA i w Kanadzie. Niemalże dziewięć miliardów dolarów pochodzące z opłat rezerwacyjnych za zamówione ciężarówki pozwoli nam zbudować sieć takich stacji”, mówi Milton.