Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Aplikacja do projektowania instalacji solarnych. To pomysł polskiego start-upu

Aplikacja do projektowania instalacji solarnych. To pomysł polskiego start-upu

Miejsce, kierunek ustawienia, kąt nachylenia, odpowiednia konfiguracja. Istnieje szereg składowych, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznej, aby była ona jak najbardziej efektywna i ekonomiczna. Z pomocą przychodzi mobilna aplikacja ScanTheSun.

Reklama

Precyzyjne pomiary 

ScanTheSun to aplikacja mobilna polskiego start-upu. Umożliwia natychmiastowe projektowanie efektywnych, a co za tym idzie również ekonomicznych instalacji solarnych w ramach rzeczywistości rozszerzonej AR (Augmented Reality). Rozwiązanie to wykorzystuje moc obliczeniową, Wi-fi i czujniki otoczenia w smartfonie.

Synteza odczytów z czujników takich jak Global Navigation Satellite System GNSS, kompas, żyroskop, kamera, ekran dotykowy, Near Field Communication NFC wyręczają projektanta z konieczności ręcznego wprowadzania danych lub żmudnego procesu modelowania komputerowego.

Obliczenia i symulacje… w minutę

Aplikacja pozwala obliczyć optymalny projekt instalacji solarnej z uwzględnieniem wpływu otoczenia oraz precyzyjną symulację rozkładów promieniowania słonecznego dla całego roku w rozbiciu na poszczególne miesiące. Użytkownik otrzymuje precyzyjną czterowymiarową mapę uzysku energii, która pokazuje rozkład zacienienia instalacji i jego zmiany w czasie. Pozwala to na prognozy uzysku energii z instalacji solarnej, a także do prognozy przebiegu generowanej mocy w czasie dla dowolnego dnia roku. Co ważne raport końcowy, w którym zawarte są dodatkowe wykresy, prognozy i oceny zaprojektowanej instalacji jest dostępny online. Cały proces zajmuje tylko jedną minutę, a dzięki AR nie wymaga wizyty pracownika na dachu i wykonywania fizycznych pomiarów – wszystko można wykonać stojąc obok budynku. 

Już dziś jest to oprogramowanie używane w 173 krajach na całym świecie. 

Start-up zwycięzcą Energy Innovation Challenge i Meetup Day 

ScanTheSun został doceniony w wielu konkursach R&D Impact 2020, Incredibles, Meetup Day oraz  Energy Innovation Challenge organizowanym przez Miasto Katowice oraz UN-Habitat. 

Do udziału w Energy Innovation Challenge zaproszone zostały start-upy, spółdzielnie, spółdzielnie socjalne, przedsiębiorstwa i spółki akcyjne z doświadczeniem w realizacji miejskich projektów innowacyjnych w dziedzinie energetyki. Sześciu finalistów wyłonionych z puli zgłoszeń miało okazję zaprezentować swoje pomysły przed jury złożonym z międzynarodowych ekspertów, którzy wybrali najlepsze idee w oparciu o wpływ i innowacyjność oraz wykonalność i możliwości koncepcji. 

Miasta są inkubatorami innowacji i nowych technologii. Dlatego musimy wspierać rozwój rozwiązań, które na poziomie lokalnym zapewniają energię efektywnie korzystającą z zasobów zastępujących paliwa kopalne. Zwycięzcy konkursu Katowice Energy Innovation Challenge są przykładem na to, jak powinniśmy podchodzić do transformacji w kierunku zielonych i zrównoważonych miast, które dbają o korzyści dla wszystkich powiedziała Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawcza UN-Habitat.

Więcej informacji: ScanTheSun

źródło: informacja prasowa

fot. główne: Canva i materiały prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.