Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kulisty generator słoneczny zbiera światło także z księżyca. Podnosi wydajność paneli o 95%?

Kulisty generator słoneczny zbiera światło także z księżyca. Podnosi wydajność paneli o 95%?

To ciekawe urządzenie ma kształt wypełnionej wodą kuli wykonanej z polimeru akrylowego o przezroczystości 99%. Konstrukcja działa jak soczewka i skupia energię słoneczną na panelach fotowoltaicznych. Czy to rozwiązanie może zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?  

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kulisty generator słoneczny

Kulisty generator słoneczny Beta.Ray został zaprojektowany w Hiszpanii już w 2013 roku. Autorem pomysłu i założycielem firmy Rawlemon, która zajmuje się tą technologią, jest niemiecki architekt André Broessel.

4
Beta.Ray, źródło: rawlemon.com

Zobacz, jak prezentuje się ta technologia:

Kula służy do skupiania rozproszonego światła słonecznego na małej powierzchni paneli fotowoltaicznych. Według twórcy, dzięki zastosowaniu soczewki powierzchnia paneli słonecznych (aby wygenerować taką samą ilość energii) może być mniejsza aż o 75% niż w przypadku standardowego rozwiązania.

Jedna kula może wyprodukować średnio 3,4 kWh dziennie dzięki unikalnym panelom, które dają możliwość pozyskiwania energii zarówno cieplnej jak i słonecznej.

3
Beta.Ray, źródło: rawlemon.com

Beta.Ray został zaprojektowany z myślą o możliwości wbudowania go w ścianach budynków.

5
Beta.Ray, źródło: rawlemon.com

W nocy soczewka może przekształcić się w lampę o dużej mocy. Aby oświetlić przestrzeń, wystarczy jedynie kilka diod LED. W przeciwieństwie do konwencjonalnych paneli słonecznych, Beta.ray jest w stanie skoncentrować nawet światło księżyca, ale jego moc jest w najlepszym razie minimalna.

noc

Do czego można wykorzystać kulisty generator? Przykładowych zastosowań jest bardzo wiele. Autor stworzył go z myślą o ładowaniu samochodów elektrycznych oraz produkcji energii dla budynków. Twórca stworzył nawet miniaturowe modele, które mogłyby służyć ładowaniu sprzętu elektronicznego.

pozdro
Beta.Ray, źródło: rawlemon.com

Według Broessela wydajność pozyskiwania energii ze słońca ma być większa niż w przypadku zastosowania jedynie standardowych paneli. Czy możemy mieć pewność, że tezy autora są prawdziwe?

Czy to ma sens?

W przeciwieństwie do tradycyjnych fotowoltaicznych odpowiedników, generator zawiera w pełni obrotową soczewkę, która skupia promienie słoneczne. Zaawansowany technologicznie system śledzenia to opatentowana technologia dwuosiowa, która wyszukuje optymalny kąt nachylenia względem słońca lub innego źródła światła.

Dzięki temu systemowi oraz przezroczystej soczewce, która działa jak koncentrator wpadającego światła, twórca Beta.Ray’a obiecuje od 30% do nawet 95% większą konwersję energii (w zależności od natężenia słońca) niż w przypadku standardowego rozwiązania.

Nie można mieć jednak całkowitej pewności co do twierdzeń twórcy. Brakuje recenzowanych naukowych opracowań nt. technologii Broessel’a. Wątpliwości może budzić także fakt, że technologia nie jest wdrażana na większą skalę, chociaż minęło już 10 lat od prezentacji Beta.Ray’a.

Broessel wciąż pracuje jednak nad kolejnymi zastosowaniami swojego rozwiązania. Jego najnowszy projekt to Kinichy – przenośne reflektory zasilane energią słoneczną. Wykorzystanie soczewek sferycznych pozwala wzmocnić nawet niewielką wiązkę światła. Dzięki temu otrzymujemy zaskakująco mocne oświetlenie – zupełnie za darmo.

Chcesz poznać inne fascynujące rozwiązania w fotowoltaice? Zobacz artykuł: 

źródło: rawlemon.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.