Architekci zamieniają kontenery spedycyjne na niedrogie i ekologiczne mieszkania

Biuro projektowe Matt Elkan Architect zaprezentowało swój najnowszy projekt – przepiękny dom, znajdujący się na południowym wybrzeżu Australii, który został w pełni zbudowany z kontenerów spedycyjnych.

Oprócz konstrukcji domu z kontenerów pochodzących z odzysku, zastosowano w nim szereg zrównoważonych rozwiązań przyjaznych środowisku.

Architekci od samego początku współpracowali blisko z właścicielami domu, aby zrealizować ich wizję ekologicznego domu rodzinnego.

Jak informują przedstawiciele Matt Elkan: „Projekt był od początku projektowany z myślą o ekonomii, wydajności energetycznej i ograniczonym budżecie. Udało się nam to doskonale pogodzić”. Dobra architektura nie musi być droga, a ten dom potwierdza tę teorię.

Utrzymanie niskich kosztów domu było jednym z priorytetów. Na drugim miejscu znalazła się chęć redukcji wpływu na środowisko naturalne.

Na miejscu nie robiono żadnych wykopów pod fundamenty – kontenery zostały po prostu ustawione na ziemi. Ich lokalizacja została zoptymalizowana tak, by zapewniły one maksymalne doświetlenie wnętrza, a jednocześnie pasywne ogrzewanie. Do izolacji ścian wykorzystano płaskie drewno, dzięki czemu nie emitowano żadnych organicznych związków lotnych podczas budowy.

Okna charakteryzują się wysoką izolacyjnością. Podłogi w domu wykonano z drewna z odzysku. Dom wyposażony jest w 500-litrowy zbiornik na wodę, który pozwala na jej magazynowanie na miejscu.

Rezultatem tych starań jest piękny dom o powierzchni 93 m2, w którym naraz nocować może do 10 osób. Odmiennie niż w innych tego typu konstrukcjach, elementy kontenerów są wyeksponowane, co nadaje budynkowi industrialny charakter. Elewacja pomalowana została na szaro, ale drzwi kontenerów pozostały w oryginalnych kolorach wraz z napisami.

We wnętrzu ściany kontenera pomalowano na biało. Wkomponowano w nie kilka akcentów z jasnego drewna, które pokrywa również sufit i podłogę. Przesuwane drzwi w stylu wiejskim nadają domowi nowoczesnego charakteru.

Liczne okna sprawiają, że dom jest bardzo jasny i doskonale połączony z otoczeniem. Wiele z nich rozciąga się od podłogi do sufitu. Jeśli właściciele potrzebują prywatności, to mogą zasłonić okna wykorzystując, do tego drzwi kontenerów. Z salonu wyjść można na drewniany taras, co jeszcze mocniej zaciera granice pomiędzy otoczeniem a wnętrzem domu.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Pszczoły od teraz są oficjalnie uznane za najważniejsze istoty na Ziemi

Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Niestety wiele gatunków zapylaczy jest narażonych na wyginięcie. Wyniki badań wykonanych w ostatnich latach są zatrważające – szacuje się, że wyginęło nawet 90% pszczół.

PGNiG wchodzi na rynek instalacji fotowoltaicznych dla firm

– Celem PGNiG jest komfort i zadowolenie klientów. Nowoczesne panele fotowoltaiczne dla firm to wyjście naprzeciw ich oczekiwaniom. Nie tylko gaz ziemny – pakiet rozwiązań energetycznych, które proponujemy naszym klientom będzie coraz szerszy, w dodatku wszystko załatwić będzie można za jednym razem i jak zwykle w jednym miejscu – zaznacza Maciej Woźniak, Wiceprezes Zarządu ds. handlowych PGNiG SA.