Atuty samochodów elektrycznych

Pojazdy elektryczne to technologiczny krok w przyszłość i poważna konkurencja dla aut napędzanych silnikami spalinowymi. Jakie są ich atuty i co je wyróżnia? O tym jak prowadzi się samochód elektryczny, opowiedział nam podczas jazdy Marcin Mizgalski.

Wśród zalet aut elektrycznych wymienia się m.in. zdecydowanie niższy koszt eksploatacji, niż w przypadku samochodów spalinowych. Ceny prądu są bardziej przewidywalne od gazu czy ropy, ponieważ energię wytwarza się na wiele różnych sposobów. Obecnie szacuje się, że przejechanie 100 kilometrów samochodem elektrycznym to koszt około 6-8 zł. Wpływ na to ma również fakt, że napęd elektryczny odzyskuje sporą ilość prądu podczas hamowania i nie zużywa go np. podczas postoju.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że napęd elektryczny nie wymaga wymiany oleju, świec czy przewodów zapłonowych. Ponadto ma prostą konstrukcję i niewiele elementów ruchomych, co sprawia, że prawdopodobieństwo awarii jest dużo mniejsze. Natomiast podczas wypadku ryzyko wybuchu jest znikome.

Użytkownicy samochodów elektrycznych doceniają również ich cichą pracę. Kierowcy nie słyszą hałasu silnika, dzięki czemu jazda jest komfortowa i przyjemna. Przekłada się to także na obniżenie wzmożonego natężenia dźwięków na drodze, który odczuwają przede wszystkim przechodnie. Dodatkowo auta elektryczne wyposażone w nowoczesne technologie, pozwalają na np. dostęp do spersonalizowanych informacji o pojedzie i odbytych podróżach.

Samochodu elektryczne to również sposób na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, co jest niezwykle ważne w przypadku dużych miast, które borykają się z problemem smogu. Nie emitują one szkodliwych substancji, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska.

Sprawdźcie więc, jak wygląda nasza relacja z jazdy testowej autem elektrycznym.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

W 2017 roku udział OZE w miksie energetycznym Estonii wyniósł 16,8 procent

Następny artykuł

Ostrawa zamawia 40 gazowych Solarisów

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,